Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

Довіра підтримує соціальне партнерство

15.11.2013

Довіра підтримує соціальне партнерство

Іван Мельник, голова профкому первинної профспілкової організації ВП «Рівненська АЕС»: «Налаштованість — пролонгувати Колективний договір Компанії».

— Іване Михайловичу, головна мета профспілок — виражати і захищати соціально-економічні, трудові інтереси працівників. Розкажіть про це детальніше.

— Один із головних інструментів із забезпечення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівника — це Генеральна угода, Галузева угода та Колективний договір. Слід зазначити, що Атомпрофспілка бере безпосередню участь при укладанні цих нормативних документів. На сьогодні Колективний договір ДП НАЕК «Енергоатом» прийнято на 2012—2013 роки, він чинний до укладання нового або перегляду діючого. На жаль, ДП НАЕК «Енергоатом» уже тривалий час перебуває у складному фінансовому становищі. Проте Колективний договір за І півріччя 2013 року вдалося виконати, за винятком: одноразові грошові виплати працівникам, звільненим з ДП НАЕК «Енергоатом» у зв’язку із виходом на пенсію та щомісячні доплати звільненим з Компанії пенсіонерам. Слід зазначити, що адміністрація обіцяє відновити вищевказані виплати після накопичення необхідних коштів.

Звертаю увагу, що виконання умов Колективного договору вдалося здійснити завдяки консолідованим зусиллям топ-менеджерів Компанії та їх профспілкових організацій. Ми постійно проводимо спільні наради, зустрічі, консультації, розглядаємо болючі питання, доповідаємо вищому керівництву про стан у трудових колективах, про ситуації, які можуть виникнути.

Уже сьогодні думаємо про майбутнє життя колективу. Первинні профорганізації запропонували пролонгувати Колективний договір Компанії з усіма додатками на наступні роки.

Адже цим, зважаючи на складний переговорний процес з укладання нового Колективного договору та фінансовий стан Компанії, вдасться уникнути можливих погіршень умов праці працівників. А якщо в Компанії з’явиться фінансова можливість покращити умови праці, ці питання можна буде вирішити шляхом прийняття відповідних спільних рішень як додатків до Колективного договору.

— Що скажете про фізкультурно-спортивну, культурно-масову роботи, які проводить профком?

— Ці напрями також є одними з основних у діяльності профкому. Для занять фізкультурою і спортом у структурі ВП РАЕС є чимало споруд: спортивний комплекс, басейн, реабілітаційно-спортивний комплекс, боксерський клуб, тир тощо. Профспілковим комітетом надається організаційно-фінансова допомога в проведенні спортивних заходів різних рівнів: першості міста, області, всеукраїнські турніри, спартакіади, чемпіонати тощо.

Уже 15 років поспіль проходять змагання між підрозділами станції в залік спартакіади ВП «Рівненська АЕС» із 12 видів спорту. Спортивні команди забезпечені формою, спортінвентарем, отримують фінансову підтримку.

Нещодавно ми закупили тенісні столи, адміністрація дозволила встановити їх у гуртожитку «Електрон». Тож нині виробничники мають змогу там тренуватися. Невдовзі завершується ремонт басейну «Енергетик», боксерського клубу «Золота рукавиця». І все це слугує не тільки вихованню спортивної культури, пропаганді здорового способу життя, а й підвищенню іміджу Рівненської АЕС як соціально відповідального роботодавця. Адже люди, які побували у нас на змаганнях, висловлюють своє позитивне враження про станцію та м. Кузнецовськ, про те, як тут ставляться до своїх працівників.

Приділяється значна увага і культурно-масовій роботі. За побажаннями наших працівників профком неодноразово запрошував із виставами Рівненський музично-драматичний театр та інші.

Популярність на підприємстві мають і тури вихідного дня, які організовуємо вже чимало років. Завдяки цьому наші працівники побували в багатьох мальовничих куточках України, відвідали історичні місця.

50 % вартості таких поїздок також оплачує профспілковий комітет. Та є одне «але». У нинішньому році відрахування профспілковому комітету на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу було зменшено з 1,5% до 1%. Причина  відома — скрутне фінансове становище ДП НАЕК «Енергоатом». Тому і виникають складнощі з фінансуванням цих напрямів роботи. Однак ми намагаємося, щоб працівники підприємства цього не відчували.

— Як проходить оздоровлення працівників станції у нинішньому році?

— Це питання ми вирішуємо у комплексі, тобто дбаємо про оздоровлення персоналу, сімейний відпочинок, дитячий. Зазначу, що путівки працівникам та членам їх сімей надаються на пільгових умовах з частковою компенсацією.

У нинішньому році працівники станції та члени їх сімей оздоровлювались у санаторіях, пансіонатах, на базах відпочинку Криму, Закарпаття тощо. А діти під час літніх канікул мають змогу відпочити на березі Чорного моря в дитячих таборах.

Ми постійно аналізуємо ситуацію і намагаємося придбати путівки у ті санаторії, які потрібні нашим людям. Скажімо, хвороби опорно-рухового апарату, хребта наші працівники раніше лікували у Хмільнику. У нинішньому році ми уклали договір із прекрасним санаторієм такого ж профілю у Синяку (Закарпатська обл.).

Хорошу реабілітацію працівники отримують і у санаторії-профілакторії ВП РАЕС, послуги якого не поступаються якістю найкращим оздоровницям країни. Не забуваємо і про тих, хто пішов на заслужений відпочинок. Станційні пенсіонери, члени Атомпрофспілки, також можуть безкоштовно оздоровитись у санаторії-профілакторії підприємства.

— Що робить профком для посилення мотивації профспілкового членства?

— Одноосібно працівнику значно складніше захистити себе з будь-яких питань. У взаємовідносинах з роботодавцем профспілка має значно більше прав, ніж окремий працівник. Для цього працівники і об’єднуються в громадську правозахисну профспілкову організацію, яка, у свою чергу, захищає та представляє інтереси трудового колективу й кожного працюючого зокрема. Профспілка веде переговори з урядом, з профільним міністерством та роботодавцем з питань умов праці працівників, за результатами цих переговорів і укладаються Генеральна, Галузева угоди та Колективний договір. Це і є головна мотивація членства у профспілці.

Тільки спільно ми можемо вирішувати чимало питань, зокрема й житлових. Житло — сьогодні наболіла тема для багатьох підприємств і організацій на теренах нашої держави. Рівненська АЕС, незважаючи на фінансові труднощі, відповідно до умов Колективного договору, продовжує будувати і реконструювати житло, надає безвідсоткові позики для покращення житлових умов працівників. Хоча житла та позик наші працівники потребують значно більше.

Ще один приклад турботи. Скажімо, коли виробничник після виходу на заслужений відпочинок стає на профспілковий облік, він користується тими ж пільгами, що є у Колективному договорі, як і працівники станції. Членство в Атомпрофспілці дає можливість працівнику на безоплатну правову та інші допомоги (у тому числі матеріальну). Погодьтеся, це також вагома мотивація, щоб бути членом Атомпрофспілки.

Зазначу, що у нас сьогодні нараховується 62 цехові профспілкові організації, які створені для того, щоб працювати у підрозділах, бути ближче до людей, згуртовувати їх. Сьогодні первинна профспілкова організація ВП «Рівненська АЕС» налічує більше 8 тисяч членів, і якщо організація буде потужною, то і роботодавець рахуватиметься з нею.

Звичайно, в нашій роботі є і недоліки, але ми намагаємось їх виправляти, а також реагувати на конструктивну критику, бути відкритими до діалогу.

— Дякую за розмову.

Лідія Шмирко

Читайте також:

11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
08.04.2024
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Продовжуємо знайомити читачів з історіями мужніх захисників. Герой нашої сьогоднішньої публікації – жовтоводець Артем Пікущенко, який з перших днів...
04.04.2024
 Тільки разом ми здолаємо ворога!
Тільки разом ми здолаємо ворога!
27 квітня Галина Козакова відзначатиме 40 років своєї праці на Інгульській шахті, структурному підрозділі Східного ГЗК, найбільшої з уранових...
04.04.2024
Майже тридцять років в професії
Майже тридцять років в професії
Сергій Помпенко, апаратник виробництва сірчаної контактної кислоти, – старожил СКЦ. У цеху працює з 1995 року. Прийшов учнем, а...
останні публікації
24.04.2024
Атомпрофспілка лобіює погашення заборгованості
Атомпрофспілка лобіює питання погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах зони відчуження та соціального захисту працівників, які зараз долають...
25.04.2024
Міжнародний день пам’яті працівників 2024
У цей Міжнародний день пам’яті працівників, 28 квітня, профспілки вимагають вжити термінових заходів з протидії «кліматичним ризикам на робочому...
23.04.2024
Стажування на керівних посадах
У межах сьомого сезону освітнього проєкту «Ядерна школа РАЕС» більш ніж 70 старшокласників з м. Вараш, с. Заболоття, с....
23.04.2024
Ядерне паливо Westinghouse в Болгарії
Агентство ядерного регулювання Болгарії видало атомній електростанції "Козлодуй" дозвіл на поетапний перехід енергоблока №5 на ядерне паливо Robust Westinghouse...
21.04.2024
Творча підтримка
В інформаційному центрі Південноукраїнської АЕС відзначили найбільш активних учасників Всеукраїнського патріотичного онлайн-проєкту Енергоатом Junior Все Буде Україна....