Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 10
   

Запорізька АЕС: права працівника в окупації

27.07.2023

Завідувачка відділу колективно-договірної та правової роботи ЦК Атомпрофспілки Олександра Кравчук: «Запорізька АЕС: права працівника в окупації»

Знаю про проблеми Запорізької АЕС та міста-супутника  атомної електростанції Енергодара не з чужих слів. 30 років проживала на тій території, працювала у профспілковій організації Запорізької атомної електростанції. Мою родину окупація застала в Енергодарі. Проблеми на всіх окупованих територіях однакові – складні й болючі. І мабуть, не можна ділити, де вони більші, а де менші. Скрізь є великим викликом захист прав працівників в Україні на окупованих територіях.

Для профспілки найголовніше, аби працівник мав гідні, безпечні умови праці, адже життя і здоров’я наших спілчан – найцінніше. В яких умовах працюють на незаконно окупованій Запорізькій атомній електростанції, людині зі здоровим глуздом уявити важко. Ті наші працівники, які виїхали, а перед тим побували під тортурами ворога, спочатку не хочуть розповідати про пережите. Для них навіть подумки важко згадувати, з чим довелося зіткнутися.

Частина атомників змогла виїхати ще на початку захоплення росіянами атомної електростанції. Це висококваліфікований персонал, яким дорожить національна компанія «Енергоатом» і всі ми, адже це майбутнє нашої держави. Компанія докладає максимум зусиль, щоб зберегти цей персонал, дотримується усіх гарантій, взятих на себе стороною роботодавця, згідно з колективним договором.

Запорізька «атомка» є вкрай важливим підприємством для України і всього світу з точку зору екологічної безпеки, і весь цивілізований світ має об’єднатися для недопущення російської ядерної провокації. А ще це – економічний об’єкт, який надзвичайно значимий для майбутнього економічного розвитку нашої держави.

У великій біді персонал, який залишився на окупованій території. Проте цих працівників можна умовно розділити на декілька категорій. Передусім  – це ті, хто залишився свідомо, бо розумів з усією відповідальністю, що управляє не звичайним підприємством, а ядерно небезпечним об’єктом. Вони продовжують експлуатувати енергетичне підприємство. Їхні сім’ї виїхали, і профспілка, як могла, в цьому допомагала.

В яких умовах доводиться в окупованому Енергодарі працювати – один тільки приклад. Голова первинної профспілкової організації ЗАЕС залишився з персоналом на окупованій станції. Інколи нам вдається підпільними засобами зв’язку поспілкуватися, радше, перекинутися кількома словами, щоб зрозуміти, що відбувається. Після однієї такої моєї з ним розмови уже через півгодини до нього прийшли на робоче місце і забрали «на підвал». Прибули й до моєї квартири, зірвали двері, усе перевернули.

Люди в окупованому Енергодарі перебувають у постійному страху через  загрозу ядерної аварії. Працюють і живуть без належного медичного захисту. Медики, яких привозять туди окупанти, лише для проформи, щоб уважалося, що вони там є. А незахищеність українських медиків, які працювали з атомниками пліч-о-пліч багато років і залишилися після вторгнення, менша, ніж у працівників нашої Компанії, яких вона підтримує фінансово. Медики змушені отримувати російські паспорти, щоб вижити.

Ще в більшому страху живуть сім’ї з дітьми. Виїхати з Енергодара зараз практично немає можливості. Хоча люди, попри все, роблять спроби всякими манівцями звідти вибратися.

На жаль, є й категорія персоналу, які добровільно погодилися працювати на окупанта, і ми це знаємо, і теж про це кажемо. Питання колабораціонізму стане після перемоги одним з перших. 

Є ще одна категорія персоналу – працівниці електростанції, які не можуть виїхати, адже одразу після захоплення «атомки» та Енергодара їхні чоловіки або сини пішли воювати у лавах Збройних Сил України. Цих жінок російські загарбники навмисно не випускають з окупованої території.

Після року війни дедалі болючіше постає питання – як вижити в окупації. Хоча працівники мають підтримку від роботодавця у вигляді заробітної плати, проте скористатися українською валютою в Енергодарі практично неможливо.

Люди живуть у голоді, постійній тривозі та неспокої. Персоналу безперервно погрожують, мовляв, сьогодні ви вийдете на зміну, і вас не випустять, поки  не виконаєте певні роботи. Ті ж енергодарці, які виїхали, втратили право власності на свої оселі й речі. Практично всі такі помешкання розграбовані. Усе з покинутих будинків чи квартир вивезене або знищене.

Ще одна проблема – виїзд кваліфікованого персоналу за кордон. Бо невідомо, чи повернуться вони. А для підготовки висококваліфікованого персоналу потрібні роки: здобуття професійної освіти, набуття необхідного виробничого досвіду і кваліфікаційних навичок. Після закінчення війни країну треба буде відбудовувати одразу. Як ми будемо це робити, ніхто не знає. На жаль, не знає і наша влада. Про це ми також повинні говорити.

Сьогодні нашим людям нелегко виживати і в умовах окупації, і на мирних територіях, бо українська влада робить безпрецедентні (до того ж в умовах війни !) спроби зазіхання на права трудівників, проводячи злочинні трудові реформи. Тому працівникам і їхнім представникам – профспілкам, доводиться воювати не тільки з ворогом, а й з власним урядом, обстоюючи свої права у цей важкий час.

Читайте також:

02.05.2024
Профспілки, святкуючи Першотравень
Профспілки, святкуючи Першотравень
Цього року близько чотирьох мільярдів людей у більш ніж 40 країнах світу матимуть можливість взяти участь у виборах. Це...
01.05.2024
Українським атомникам аплодували
Українським атомникам аплодували
Програми галузевого навчання та розвитку – невід’ємна складова співпраці Енергоатома з Паризьким центром Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій...
26.04.2024
Ветерани «тихої ядерної»
Ветерани «тихої ядерної»
«Товариство ветеранів-інвалідів ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС» стало першою в СРСР профспілковою організацією, яка почала дбати про захист прав...
11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
останні публікації
23.05.2024
Притягнути Росію до відповідальності
22 травня 54 делегації Міжнародного агентства з атомної енергії підтримали підготовлену Україною заяву про загрози ядерній та радіаційній безпеці,...
22.05.2024
22 травня – Міжнародний день біорізноманіття
Попри війну Україна продовжує роботу щодо впровадження заходів зі збереження біорізноманіття: ...
21.05.2024
Домовленостей досягнуто
16 травня 2024 року відбулася нарада за участю представників робочих груп ДАЗВ України та Атомпрофспілки щодо узгодження положень проєкту...
20.05.2024
Відбулось засідання INWUN
17 травня відбулось онлайн засідання Мережі профспілок атомного сектору (INWUN), яке діє в рамках ГС IndustriALL....
19.05.2024
Кікбоксери-чемпіони
Спортсмени з міста-супутника ХАЕС вибороли три золоті та одну бронзову нагороду на чемпіонаті України з кікбоксингу WAKO серед учнів...