Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2020, 47
   

Доставка пенсій і зобов’язання не для всіх

19.10.2020

Доставка пенсій і зобов’язання не для всіх

Фінансування робіт, що виконуються на Чорнобильській АЕС та у Чорнобильській зоні відчуження, повністю здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Однак «чорнобильським» підприємствам, починаючи з 2006 року, жодного разу не було виділено у повному обсязі необхідне фінансування. Як наслідок, з не залежних від них причин, підприємства через брак фінансування змушені порушувати пенсійне законодавство, спрямовуючи кошти передусім на оплату праці та виконання програм із забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. Пенсійний фонд примусово стягує заборгованість у судовому порядку, і рішеннями судів позови ПФ задовольняються у повному обсязі. Розмір відшкодування ПФУ цих витрат щороку збільшувався. А після «осучаснення» пенсій з 1 жовтня 2017 року таке відшкодування стало непосильним тягарем для підприємств зони відчуження. Про намагання профспілки вирішити це питання, а також про невиконання домовленостей соціальними партнерами йшлося на Пленумі ЦК Атомпрофспілки, що відбувся у рамках Форуму «Atomic marathon 2020» 20 вересня 2020 року.

Доставка пенсій: оминути проміжні інстанції

«Це проблема, яка нас переслідує з року в рік і не знаходить системного вирішення, — з виступу Голови первинної профспілкової організації ДСП ЧАЕС Максима Орлова. — Робота у зоні відчуження, умови праці якої є особливо шкідливими, передбачає низку пільг і гарантій з боку держави і пільгову пенсію за віком. Згідно із законом, підприємство має сплачувати Пенсійному фонду всі витрати на доставку і виплату пенсій. Якщо це підприємство веде прибуткову діяльність, випускає продукцію, ці витрати відносяться на валові витрати, відповідно, входять у собівартість продукції, підприємство виплачує ці гроші до Пенсійного фонду зі свого обороту. У нас інша ситуація — ми повністю фінансуємося з державного бюджету. Наc з року в рік недофінансовують, і ми повинні самостійно розділити, на що насамперед спрямувати кошти: на заробітну плату, на комунальні платежі, технологічні потреби тощо. Через недофінансування підприємств зони на Пенсійний фонд постійно не вистачає грошей. Це проблема для колективу, бо якщо Пенсійний фонд подає до суду, через рішення суду ці гроші списуються з рахунків підприємства і, відповідно, персонал залишається без заробітної плати, без основного запобіжника соціального захисту.

Тому питання розрахунків з Пенсійним фондом необхідно вирішити на законодавчому рівні передусім. Наприклад, як це вирішили колись для себе шахтарі. Причому, незалежно від форми власності шахт, держава виплачує за доставку пенсій шахтарям безпосередньо з державного бюджету, оминаючи усі проміжні інстанції. А в нас ситуація така: гроші заходять з бюджету спочатку в міністерство, затим — в агентство, а вже потім — на підприємства. І тільки після того вони сплачуються до Пенсійного фонду. Питання — навіщо усі ці інстанції? Ми стільки років лобіювали розробку законопроектів з народними депутатами. Сьогодні є такий законопроєкт, і ми хотіли б, щоб цьогоріч Верховна Рада розглянула і прийняла відповідний закон. Щоб урешті-решт вирішилося питання спрямування відповідних коштів на виплату і доставку пенсій безпосередньо Пенсійному фонду, оминаючи всі проміжні інстанції. Буде соціальний захист для колективу, оскільки дамоклів меч над нами вже не висітиме».

Спрямувати кошти без посередників — зменшити витрати на адміністрування

«Пропозиції стосовно внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вже неодноразово надавалися Кабінету міністрів, — зазначає Голова Атомпрофспілки Валерій Матов. — Є такі ініціативи від Атомпрофспілки щодо порядку відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій. Адже це неефективно, коли бюджетні кошти спрямовуються не безпосередньо до Пенсійного фонду, а через державні підприємства, діяльність яких також фінансується з державного бюджету. Бо це вимагає чималих витрат на їх адміністрування і, як наслідок, впливає на фінансовий стан підприємств, який і так є незадовільним».

Валерій Матов нагадав, що свого часу фахівці ЦК за допомогою депутатів змогли підготувати зміни до відповідного законопроєкту, поданого народним депутатом М. Рудьковським (зміни до розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо виплати пенсій особам, які брали участь у роботах на території зони відчуження). Проєкт Закону України «Про внесення змін…» було розроблено фахівцями Атомпрофспілки та ДСП ЧАЕС.

«Нещодавно Атомпрофспілка до пропозицій ФПУ стосовно антикризових заходів з подолання наслідків пандемії запропонувала внести пункт щодо прискорення прийняття змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в яких йдеться про необхідність фінансування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах для працівників зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення, за рахунок коштів Державного бюджету України. (Проєкт закону з реєстровим №2380 було повернуто у грудні 2019 року). Починаючи з 2011 року, Державне агентство України з управління зоною відчуження не отримувало з державного бюджету в повному обсязі кошти на покриття Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Водночас розмір відшкодування ПФУ цих витрат щороку збільшувався. А після «осучаснення» пенсій з 1 жовтня 2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3.10.2017 року №2148-YIII таке відшкодування стало непосильним тягарем для підприємств зони відчуження. Але, оскільки підприємства не мають відповідних коштів для задоволення позовних вимог, ПФУ звертається до органів Державної виконавчої служби України для примусового виконання зазначених рішень, на підставі чого відбувається арешт рахунків підприємств. Потреба зміни механізму покриття витрат ПФУ на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах для працівників зони відчуження, потребує якнайшвидшого вирішення». Однак існують перепони з боку соціальних партнерів.

Виріс рівень соціальної безвідповідальності

«В усі складні періоди за нашої ініціативи для вирішення питань організовувалися зустрічі з керівництвом галузі, відбувалися засідання профільного комітету ВР, інші заходи, — продовжує Валерій Матов. — Ми, як профспілка, завжди були готові в міру діапазону нашого впливу озвучувати на всіх владних рівнях проблеми, які провалюють фінансове становище підприємств і зачіпають трудові інтереси працівників ЧАЕС і зони відчуження. Однак сьогодні ситуація, що склалася у державі, не відповідає соціальним засадам у вирішенні питань. Понад те, відбуваються спекуляції на рівні держави соціальними гаслами, роздаються «обіцянки», але не виконуються домовленості і зобов’язання на тлі численних реорганізацій міністерств. Приходять одні керівники, тільки налагоджується діалог — їх змінюють інші. Об’єднують міністерства, різні за специфікою завдань, згодом скасовують власні інновації — приймають рішення про їх зворотну реорганізацію. Сьогодні заходиш у міністерство і думаєш, в яке саме міністерство прийшов? Ця владна чехарда і те, що виріс рівень державницької безвідповідальності та невідповідності кваліфікації керівників, «розмиває» вирішення питань, не дає змоги завершити розпочате».

Зауваження і пропозиції із пленарної зали

«Як відомо, прийняті в Галузевій угоді зобов’язання та домовленості мають виконуватися Сторонами, що її уклали, — зауважує провідний експерт ЧООП Геннадій Михайлюк. — Тобто положення галузевих угод є обов’язковими до виконання. Але на практиці виходить, що виконання домовленостей обов’язкове не для всіх. На Пленумі неодноразово звучало, що ДАЗВ не завжди дотримується зобов’язань. Це стосується зокрема призначення очільників підприємств. У нас у Галузевій угоді записано: «У разі призначення керівників підприємств необхідно враховувати думку профспілкової Сторони». Однак, наприклад, керівника ДСП «Об’єднання «Радон», який у зоні відчуження проявив свою неефективність, людину, яка не впоралася з роботою, призначили знову на керівну посаду, без врахування думки профспілки. Пропоную вимагати від ДАЗВ України безумовного виконання норм, положень Галузевої догоди та інших спільних домовленостей і документально підтверджувати обов’язковість виконання зобов’язань».

«У вас атомні електростанції, а це — великі виробництва, численні профспілки, великі проблеми, — з репліки на Пленумі голови ППО ДСП «Об’єднання «Радон» Марини Єфремової. — У нас, хоча ми з профспілок малочисельних, зараз проблеми чималі. Усе через реорганізацію: створено нове ДСП «Об’єднання «Радон», до якого приєднали спеціалізовані комбінати міжобласних філій — Дніпровської, Київської, Львівської, Одеської та Харківської. Отож реорганізація ДК «УкрДО «Радон» у ДСП «Об’єднання «Радон» призвела до того, що усі комбінати колишньої державної корпорації не те що стоять, маю на увазі виробничий процес, ми «лежимо»! Через неефективного новопризначеного керівника, про якого згадували. Торік до вересня комбінати вже зробили по 3-4 плани з перевезення і з прийому РАВ. Цього року нас врятувало тільки те, що величезний контейнер, три тонни, прибув з ДП УДВП ІЗОТОП, і ми зробили одне перевезення. На сьогодні ми без ліцензії, без медкомісії і без атестації робочих місць. Навіть щоб придбати рукавички, змушені були самотужки здати макулатуру, щоб було в чому працювати. Ось до чого призводять бездумні реорганізації».

«Я про те, що міністри приходять і йдуть геть, — Ярослав Цуканов, дозиметрист ЦРДК ДСП «Екоцентр» (м. Чорнобиль). — Сьогодні в державницьких структурах існує прикріпленість до особи. Тобто є особа — є процес. Особа йде в небуття і процес іде. Це повторюється знову і знову. Я вважаю, що профспілка має добиватися того, аби створити таку модель виконання домовленостей, за якої соціальні домовленості та їх виконання будуть прикріплені не до особи, а до посади, на яку приходить ця особа. І вони мають дотримуватися правил, які ми встановлювали разом, рухатися спільно створеною «дорожньою картою». Проблеми будуть вирішуватися послідовно і логічно. В ідеалі ця модель повинна виходити з міністерства і ним бути регламентована, але розроблена має бути разом з профспілками. На цьому сьогодні маємо особливо наголошувати». https://telegra.ph/ZA-MATER%D0%86ALAMI-FORUMU-ATOMIC-MARATHON-2020-10-09

 

 

 

 

 

Читайте також:

18.11.2020
Трудова реформа «по-українськи»
Трудова реформа «по-українськи»
Переговори, консультації, спільне опрацювання з соціальними партнерами законодавчих пропозицій щодо змін до законодавства, яким регулюються трудові відносини в Україні,...
04.11.2020
Ліквідатори аварії на ЧАЕС: хто ці герої?
Ліквідатори аварії на ЧАЕС: хто ці герої?
Чорнобильська аварія стала подією великого суспільно-політичного значення не лише для СРСР, а і світу. Німецький фотограф півтора року готував...
02.11.2020
     Влада хоче запровадити роботу «за викликом»
Влада хоче запровадити роботу «за викликом»
Мінекономіки розроблено проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо врегулювання деяких нестандартних форм...
19.10.2020
Доставка пенсій і зобов’язання не для всіх
Доставка пенсій і зобов’язання не для всіх
Фінансування робіт, що виконуються на Чорнобильській АЕС та у Чорнобильській зоні відчуження, повністю здійснюється за рахунок Державного бюджету України....
останні публікації
26.11.2020
Нагорода з нагоди ювілею
Генеральний директор Рівненської АЕС Павло Яремович Павлишин з нагоди ювілею привітав заступника генерального директора з економіки та фінансів атомної...
21.11.2020
Десант із профільних фахівців — на ХАЕС
20 листопада на Хмельницькій АЕС з робочою поїздкою побував т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. Він провів нараду...
25.11.2020
Відбувся з’їзд Укрелектропрофспілки України
24 листопада 2020 року відбувся VII-й З’їзд Профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України....
24.11.2020
Унікальний досвід южноукраїнських атомників
У ВП ЮУАЕС під час осіннього циклу підтримання кваліфікації оперативного персоналу, який триває з вересня по грудень, до занять...
23.11.2020
Чи належить підприємство до громадських місць
Кабмін своєю постановою «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 № 211...