Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 12
   

Питання-Відповідь


Поставити питання

​ Чи можна перенести, поділити відпустку при народженні дитини чи отримати замість неї грошову компенсацію?

Відповідно до частини 1 статті 77-3 КЗпП України  одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається працівникам, а саме:

1) чоловіку, дружина якого народила дитину;

2) батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;

3) бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Відпустка при народженні дитини надається лише одній з осіб, зазначених у частині першій цієї статті.

Оплачувана відпустка тривалістю до 14 календарних днів надається одноразово за письмовою заявою працівника, але не пізніше трьох місяців з дня народження дитини та повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження немовляти.

Ділити відпустку на частини не можна, як і отримати замість неї грошову компенсацію. Крім цього, Порядком надання відпустки при народженні дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 № 693,  визначена можливість працівника, який протягом трьох місяців з дня народження дитини звільнився та працевлаштувався на інше підприємство (в установу, організацію) чи до фізичної особи, яка використовує найману працю, скористатися правом на зазначену відпустку, додавши до заяви про надання відпустки  довідку про її невикористання на попередньому місці роботи.

Частиною 2 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ  передбачено, що у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Інших правових підстав для відмови роботодавця у надання відпустки при народженні чинним законодавством не передбачено.

По закінченню 104-денного періоду з дня народження дитини працівник втрачає право на отримання даного виду відпустки.

Відпустка не підлягає перенесенню на період після закінчення дії воєнного стану.

Водночас стаття 9-1 КЗпП  надає право роботодавцю в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів встановити працівникам додаткові порівняно з законодавством трудові гарантії, зокрема передбачити надання відпустки при народженні дитини більшої тривалості ніж 14 днів і  можливість використання такої відпустки протягом періоду, що перевищує 104 дні.


останні публікації
13.06.2024
На ХАЕС проведено інспекцію МАГАТЕ
13 червня 2024 року у філії «ВП «Хмельницька АЕС» АТ «НАЕК «Енергоатом» було проведено інспекцію Міжнародного агентства з атомної...
13.06.2024
БФ «Берегиня Південь» допомагає захисникам
Благодійна організація Благодійний фонд «Берегиня Південь», засновниками якого є працівники Південноукраїнської АЕС (ПАЕС), продовжує підтримку захисників України. Цього разу...
14.06.2024
Трудові відносини з особами з інвалідністю
Мінсоцполітики затвердив Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, та механізм визначення Фондом соцзахисту в авторежимі на...
11.06.2024
Новини колективно-договірного регулювання ЄФПГО
Новини європейських профспілок працівників громадського обслуговування про переговори, оплату та умови праці, права профспілок, страйки і протести, червень 2024...
11.06.2024
Боротьба за ув'язнених білоруських профактивістів
Глобальні профспілки, профспілкові активісти та делегати 112-ї Міжнародної конференції праці (МКП) у Женеві зібралися біля «Зламаного стільця», щоб закликати...