Європейські профспілки вкрай стурбовані

Європейські профспілки вкрай стурбовані спробами без соціального діалогу прийняти Закон «Про працю»

4-та Асамблея Всеєвропейського регіональної ради прийняла ЗАЯВУ ЩОДО СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ, в якій висловлено серйозну занепокоєність міжнародного профспілкового руху тим, що відбувається в Україні.

Заява Генеральної асамблеї Пан'європейської регіональної ради (ПЄРР)

Як стало відомо, Кабінет Міністрів України спішно, в закритому режимі, без залучення соціальних партнерів підготував проект Закону «Про працю», який найближчим часом буде внесений до парламенту. Документ планується прийняти за прискореною процедурою. Спеціально для цього, згідно з регламентом, він містить 99 статей.

Секретність законопроекту і поспішність, з якою його збираються прийняти, не випадкові, адже через парламент розраховують провести ряд скандальних норм, які викличуть обурення громадськості.

Влада забула про зобов'язання, які взяла на себе Україна, ставши членом МОП і ратифікувавши всі її основоположні конвенції. На догоду олігархічній владі та іноземному капіталу демонтується вся система трудового законодавства, колективних переговорів та соціального захисту. Закон «Про працю вже охрестили «рабським». Повсюдний перехід працівників на контрактну форму позбавить їх усяких прав, кожен з них повинен буде виторговувати у роботодавця умови своєї праці і свою зарплату. Ноу-хау - договори з нефіксованим робочим графіком. Норма про 8-годинний робочий день пропонується в якості якогось орієнтира. Законопроект дозволить роботодавцям швидко і без оглядки звільняти людей, в тому числі «з власної ініціативи роботодавця».

Згідно з перехідними положеннями законопроекту, як тільки він набуде чинності (через шість місяців після прийняття), відразу ж анулюються чинні закони - Кодекс законів про працю, "Про оплату праці", "Про відпустки", "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності "та інші.

Профспілки будуть перетворені в ізгоя, вони позбавляються права громадського контролю за дотриманням законодавства про працю, брати участь в розробці державної політики в сфері трудових відносин, оплати праці, соціального захисту.

Влада ігнорує заяви й вуличні акції протесту профспілок, фактично не запросила технічну допомогу від Міжнародної організації праці, забула про те, що Україна, згідно з Конституцією, є соціальною державою.

У зв'язку з цим Генеральна асамблея Пан’європейської регіональної ради звертає увагу вищих посадових осіб України на необхідність прийняття Закону «Про працю» тільки після його публічного обговорення і в результаті діалогу з усіма соціальними партнерами.

Пропонуємо уряду України скористатися технічною допомогою Міжнародної організації праці для підготовки Трудового кодексу, що відповідав би міжнародним стандартам.

Звернутися з проханням до Генерального секретаря ПЄРР найближчим часом направити в Україну місію для безпосереднього ознайомлення з ситуацією на місці та надання допомоги українським профспілкам.

 Підтвердженням стурбованості європейських профспілок намаганнями «проштовхнути» Закон «Про працю» стало прийняття наступного дня Заяви Виконкому Європейської конфедерації профспілок, яка є соціальним партнером Європейської комісії. ЄКП об’єднує 45 мільйонів членів  профспілкових об’єднань з 38 європейських країн.

Заява Виконавчого комітету ЄКП щодо відсутності соціального діалогу навколо реформування трудового законодавства в Україні

Прийнята 17 грудня 2019 року

Виконавчий комітет ЄКП висловлює занепокоєння з приводу відсутності готовності Уряду України дотримуватися належної процедури консультацій з соціальними партнерами щодо реформування трудового законодавства та зобов’язується підняти це питання на рівні Європейської комісії та Європейського парламенту.

Ми повністю підтримуємо Заяву Генеральної асамблеї Пан’європейської регіональної ради профспілок, оприлюднену 16.12.2019, у якій вона вкрай критично оцінила ситуацію, що склалася.

Закликаємо Уряд та Парламент України дотримуватися положень Угоди про асоціацію з Європейським союзом, зокрема тих, що стосуються основних міжнародних трудових стандартів МОП, а також принципу соціального діалогу ЄС.

ЄКП бере на себе зобов’язання надавати підтримку профспілкам України у спільних комітетах та платформах, створених під егідою Угоди про асоціацію.

В остаточному підсумку Виконавчий комітет ЄКП доручає Секретаріату ЄКП з організувати у співпраці з ПЄРР місію до України з метою проведення зустрічей з відповідними установами та додатково оцінити ситуацію.

 

Підтримуючи заяви ПЄРР та Виконкому ЄКП, Європейська федерація профспілок громадського обслуговування надіслала листи Президенту, Голові Верховної Ради, Прем’єр-міністру,  Міністру розвитку  економіки, торгівлі та сільського господарства та Міністру соціальної політики України. В листах відповідно говориться:

Найбільша в Європі федерація профспілок занепокоєна

проектом Закону України «Про працю»

  Шановний  пане Зеленський, шановний пане Президенте!

 Українські профспілки – членські організації ЄФПГО – повідомили нас, що Кабінет Міністрів України поспішно, непрозоро та кулуарно, не залучаючи соціальних партнерів, підготував проект закону «Про працю». Проект, про який нас інформують, має бути найближчим часом поданий до Парламенту. Кажуть, що цей документ, проект закону, планується прийняти за прискореною процедурою. Це не дозволить провести широкі та серйозні консультації, а також виключає діалог із профспілками.

За повідомленнями ЗМІ, проект закону дозволить застосовувати форми експлуатації праці трудящих, які мали місце у країнах, що розвиваються на початку 21-го століття. У запропонованому вигляді Закон «Про працю» може стати одним із найворожіших для трудящих у світовій практиці трудового законодавства. Він призведе до соціального демпінгу та обмеження трудових прав трудящих. Україна, яка проголосила себе соціальною та демократичною державою, ризикує потрапити в «ринкову нішу» найбідніших країн. Проект Закону «Про працю» в українській пресі вже назвали рабським законом, оскільки він поверне трудящих у часи кріпацтва. Також ним передбачається  масове переведення працівників на контрактну форму. Це означає, що кожному доведеться домовлятися з роботодавцем про умови праці та заробітну плату самостійно, оскільки колективних угод більше не буде. Положення про звільнення працівників «за власною ініціативою роботодавця» поставить їх у залежність від милості роботодавця.

Зобов’язання, які Україна взяла на себе, ставши членом МОП та ратифікувавши 71 Конвенцію МОП, включаючи всі її основоположні Конвенції, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, не можуть бути знехтувані в угоду інвесторів та олігархічного капіталу.

Складається враження, що новий закон спрямований на нівелювання ролі профспілок. Відповідно до перехідних положень проекту закону «Про працю» через шість місяців після його прийняття передбачається скасування Закону «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності».. Схоже, що сьогоднішні  державні діячі, законодавці хочуть позбавити профспілки права на громадський контроль за дотриманням трудового законодавства. Роль профспілок та їх участь у формуванні державної політики у сфері трудових відносин, оплати праці та соціального захисту, що є останньою межею на шляху спекулятивного капіталу, зменшиться.

Ми не погоджуємося зі спробою партії абсолютної більшості одним махом скасувати дію законів та законодавчих актів колишнього СРСР та УРСР. Це позбавить трудящих правового та соціального захисту. Це полегшить шлях до приватизації, а Україні потрібні потужні державні служби та компанії для вирішення багатьох завдань, які несе євроінтеграція та кліматична криза.

Уряд ігнорує звернення та заяви профспілок. Він не бажає скористатися технічною допомогою МОП у реформуванні трудового та соціального законодавства. Результатом буде, як ми спостерігали в інших країнах, зростання соціальної нерівності, невдоволення та нестабільності. Це посилить міграцію кваліфікованих та інших категорій працівників з України.

Європейська федерація профспілок громадського  обслуговування - найбільша в Європі профспілкова федерація – закликає Президента, Уряд та Парламент України надати проект Закону «Про працю» для проведення консультацій із соціальними партнерами та громадського обговорення і лише після врахування пропозицій профспілок і трудящих винести його на розгляд Парламенту.

Ми пропонуємо Уряду України звернутися до Міжнародної організації праці з проханням про технічну допомогу у реформуванні трудового та соціального законодавства у чіткій відповідності до міжнародних стандартів. Це сприятиме врахуванню інтересів усіх сторін, адже міжнародні стандарти приймалися на тристоронній основі.

ЄФПГО буде ретельно стежити за реформуванням законодавства в Україні. Ми будемо надавати необхідну підтримку нашим членським організаціям та українським профспілкам. Очікуємо, що на початку 2020 року  Україну відвідає профспілкова місія МКП-ПЄРР, у якій ми візьмемо участь.

Щиро Ваш,

Генеральний секретар ЄФПГО

Ян Віллєм Гаудріаан

 

 

 

 

 

останні публікації
20.01.2020
Профспілки – за справедливу трудову реформу!
17 cічня в Інформагенції УНІАН журналістам був представлений детальний аналіз урядового законопроєкту «Про працю» та оголошена непримиренна позиція профспілок...
20.01.2020
Хорватські профспілки підтримують українські
Хорватські профспілки громадського обслуговування підтримують протест українських профспілок проти неправомірної реформи трудового законодавства....
17.01.2020
«Профспілки за справедливу трудову реформу!»
17 січня об 11.00 в УНІАН відбудеться прес-конференція керівників Національних репрезентативних профоб’єднань України на тему: «Профспілки за справедливу трудову...
16.01.2020
Відбулось всеукраїнське віче профспілок
16 січня у Києві в Міжнародному центрі культури та мистецтв відбулось Всеукраїнське віче профспілок, участь у якому взяли більш...
16.01.2020
В поддержку профсоюзов Украины
Прошу вас поддержать борьбy наших украинских братьев и сестер и направить письма на бланке вашего профсоюза по указанным в...