Зона Арт — мистецький простір, присвячений Чорнобильській станції, що розташований в адміністративній будівлі ЧАЕС у Славутичі — з’явився завдяки креативності колишнього заступника технічного директора ЧАЕС з ядерної безпеки Олександра Новікова.

Колеги знають Олександра як прискіпливого керівника, який нікому не давав спуску. Натоміть багатомільйонна армія поціновувачів комп’ютерних ігор знає його як техніка Новікова з культової серії ігор S.T.A.L.K.E.R., події яких розвиваються в альтернативному світі в Чорнобильській зоні гри. Олександр консультував розробників гри, і вони зробили його прототипом одного із персонажів. S.T.A.L.K.E.R. став найуспішнішим з усіх українських продуктів на світовому геймерському ринку і привернув до теми Чорнобиля неабияку увагу. З одного боку, гра міфологізує Зону; але з іншого — спонукає допитливих дізнатися, що відбувалося в Чорнобилі насправді.

Аби зберегти пам’ять про станцію і трагічні події, що на ній відбулися, Олександр Новіков облаштував експозицію, в якій безліч елементів — копії вітражів і пам’ятників, які прикрашали будівлі АЕС і Прип’яті, старі фотографії тощо — оживають завдяки доповненій реальності. Автор проєкту вважає, що саме в такий спосіб вдасться найбільшою мірою зацікавити юне покоління, яке не розстається зі смартфонами. Проте хоч би якими цікавими були експонати, найцікавіше в будь-якій екскурсії — це люди, які розповідають про події, уболіваючи душею, діляться спогадами про минуле та поглядами на сучасність.
Тож до вашої уваги — кілька цитат від творця Зони Арт:
1. Із ЧАЕС мене пов’язує 39 років — і я повинен зберегти пам’ять про неї.
2. Ми заслужено вшановуємо чоловіків-ліквідаторів. Але якби не жінки — прапорщиці, дозиметристки, прибиральниці, кухарки, прачки та представниці інших допоміжних професій — то й ліквідації ніякої не було б.

3. Ви усвідомлюєте, ЩО ми залишаємо нашим нащадкам?! Я б не хотів, щоб мої онуки винайшли спосіб оживити мої кістки. Вони б сказали: «Ану, давай, закопуй усі ці радіоактивні відходи наново, думай, що з ними робити!»
4. Росіяни вкрали в мене тепло від спогадів про студентські роки, вкрали Блока і Єсєніна, літературу, фільми… Я їм цього не пробачу.

5. Я зобов’язаний СРСР усім — освітою, досвідом, посадою. Але я сам не хотів би жити при совку, і тим паче не хотів, щоб при ньому жили мої діти.
6. Ми відновили історичну справедливість: до копії стели з Прип’яті (назва міста була написана російською, Припять) додали апостроф. Бо Прип’ять — це Україна!

7. Британо-американський серіал НВО про Чорнобиль переповнений кліше, там хіба що ведмедів з балалайками не вистачає.
Наш серіал «Метелики», на мою думку, набагато краще передає атмосферу часів катастрофи.