Напередодні 3-ї річниці вторгнення російської федерації в Україну з 11 по 14 лютого 2025 року в Києві відбувся візит делегації Федерації профспілок працівників громадського обслуговування (EPSU). До складу делегації входили Генеральний секретар EPSU Ян Віллем Гудріаан та представники Профспілки працівників громадських і комерційних служб Великобританії (PCS).

Постійна підтримка
Від самого початку війни членські організації EPSU надавали солідарну підтримку українцям: збирали фінансову і гуманітарну допомогу, проводили демонстрації, акції протесту проти війни рф, акції солідарності з українським народом, збирали кошти для постраждалих після атаки на дитячу лікарню Охматдит.

До складу EPSU входять 9 галузевих профспілок України. Голова Атомпрофспілки Валерій Матов є членом Виконавчого комітету EPSU від українських членських організацій. На кожному засіданні Виконкому він доповідає про війну в Україні, про злочини, вбивства цивільного населення, руйнування економіки, про роботу профспілок під час воєнного стану.


Побачити на власні очі
Щоб побачити наочно жахливі наслідки для підприємств і працівників, делегація EPSU відвідала Трипільську ТЕС, де російські загарбники знищили генераційні потужності підприємства 11 квітня 2024 року, та поспілкувалася з профактивом станції. На прикладі Трипільської ТЕС члени делегації відчули, які масовані збитки понесла критична інфраструктура України від росії, зокрема теплова енергетика, яка потерпає від атак на підприємства галузі по всій Україні щоденно.

Зустріч, що відбулася в Міненергетики, доповнила інформацію щодо збитків та втрат для паливно-енергетичного комплексу України. Працівники міністерства розповіли про алгоритм співпраці з європейськими компаніями, про майбутній розвиток відновлюваної енергетики, ситуацію в атомній галузі, а також у яких умовах працюють енергетики і як виживає Україна в умовах дефіциту електроенергії. Особливо гостей цікавило питання збереження персоналу під час війни, планування навчання, програми перекваліфікації у поствоєнний період, рівень співпраці з профспілками.

Візити у лікарні
Фото з розтрощеними будівлями Національного дитячого спеціалізованого центру МОЗ України «Охматдит» облетіло увесь світ 8 липня 2024 року, тому до програми було внесено візит в лікарню, зустріч з медичними працівниками, а також ознайомлення з унікальними лікувальними методиками.
Окрім Охмадиту, делегація EPSU відвідала Київську міську офтальмологічну лікарню «Центр мікрохірургії ока», де познайомилася з українськими спеціалістами, які рятують зір у травмованих від вибухів воєнних і цивільних.

Делегації EPSU також вдалося побачити практичну роботу соціальних працівників у Центрі комплексної реабілітації та надання соціальних послуг у м. Бородянка, загарбаному російськими варварами 2022 року. Незважаючи на загрози від російських військ, персонал стійко пережив період окупації, виконував свої професійні обов’язки, проявивши людяність і героїзм.
Профспілкові дискусії: важливий тристоронній підхід
Плідна розмова була з Головою Комітету соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьяковою Г.М з питань імплементації Директив ЄС у законодавче поле, інші інтеграційні процеси у законодавчій сфері, соціальний діалог.
Дискусія про проєкт Кодексу про працю відбулася з представником Міністерства економіки, який розповів про етапи роботи над проєктом, формальні процедури та узгодження. Хоча Профспілки вимагають тристороннього узгодження основних положень закону по суті, щоб забезпечити стабільне функціонування економіки, захищеності прав працівника та інтеграцію технологічних інновацій на користь людині, а не повернення до рабовласницького періоду.
Важливою була зустріч з Головою Офісу МОП в Україні Аїдою Ліндмаєр (офіс відкрився в Україні в березні 2024 року.) Вона наголосила на дуже значущій тезі: щоб мати тристоронній підхід у соціальному діалозі, треба, щоб усі три сторони поважали одна одну.
На жаль, в Україні справжнє тристороннє партнерство не відбувається саме з цієї причини.
Обмін думками
На завершення візиту в офісі Атомпрофспілки пройшла заключна зустріч, де відбувся обмін думками про подальшу співпрацю та допомогу Україні.
Члени делегації з британської профспілки PCS, які вже відвідували Україну і які проводять постійну кампанію на підтримку України, готують на 22 лютого нову акцію під посольством рф у Лондоні під гаслом: «Геть російські війська з України! Солідарні з Україною!»

Українські членські організації подякували за візит делегацію EPSU в умовах війни (члени делегації і самі стали свідками атаки шести балістичних ракет на Київ).
Тож працюємо надалі, щоб рівень підтримки України зростав не тільки у ЄС, а й на глобальному рівні.