У Києві в Будинку профспілок відбулася робоча зустріч правовиків ФПУ та її членських організацій у рамках реалізації спільного проєкту Данського агентства профспілкового розвитку (DTDA) та ФПУ «Правові послуги для членів профспілок».
У зустрічі взяли участь: заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, Голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера, керівники всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань, керівники структурних підрозділів та фахівці апарату ФПУ і Центру правової допомоги ФПУ.
Від Атомпрофспілки були присутні завідувачка відділу колективно-договірної та правової роботи Олександра Кравчук, фахівець з охорони праці та соціального страхування Валерій Сіпєєв, інспектор технічний праці Віталій Гончар.
Одна з цілей проєкту — посилення спроможностей ФПУ щодо правового захисту членів профспілок, зокрема шляхом проведення тематичних зустрічей з актуальних питань за участі соціальних партнерів зі сторін держави і роботодавців.
Як поінформував Олександр Шубін, найближчим часом запланована зустріч профспілкових фахівців з представниками Національної служби посередництва і примирення для обговорення теми колективно-трудових відносин, трудових спорів та конфліктів.
Ігор Дегнера підкреслив, що Держпраці для профспілок є партнером. Одним із її завдань є проведення моніторингу виконання умов колективних договорів та законодавчих положень щодо захисту прав працівників, членів профспілок. Він розповів, як у період воєнного стану працює Держпраці та організована діяльність інспекторів з питань праці.
Однією із обговорених тем було дотримання умов колективно-договірного врегулювання, передбаченого законодавством під час воєнного стану.
Олександра Кравчук, звернувшись до Голови Держпраці, розповіла про порушення саме цього напряму законодавства на ДСП ЧАЕС та про дії юридичної служби ЦК профспілки щодо зупинення директором в односторонньому порядку окремих положень колективного договору стосовно відпочинку працівників, які працюють в умовах підвищеного емоційного навантаження, що є порушенням їхнього права на щорічні додаткові оплачувані відпустки, які є державною гарантією, встановленою приписами статті 45 Конституції України та частини першої статті 8 Закону України «Про відпустки».
Валерій Сіпєєв, враховуючи сказану тезу про те, що для профспілок Держпраці є партнером, нагадав голові цього державного органу, як перед війною Атомпрофспілка зверталася до нього з приводу участі технічних інспекторів праці профспілки у перевірках інспекцією Держпраці підприємств, де працюють члени Атомпрофспілки, на підставі підписаної Угоди між цим органом та ФПУ. Натомість двічі були надіслані відмови, мотивуючи, що це не передбачено Положенням про Держпраці. Виникає питання: навіщо тоді Угода про співпрацю? Крім цього, він зазначив, що останнім часом погіршилася комунікація Атомпрофспілки з Держпраці, та навів приклад листування щодо застосування Порядку розслідування нещасних випадків на виробництві під час розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався ще в березні на РАЕС із Сніткою Б.П., охоронником загону відомчої воєнізованої охорони. На думку Атомпрофспілки, комісія мала право та вже мусила б скласти тимчасовий акт Н-1, щоб дружина загиблого отримала страхові виплати, але це не було зроблено.
Ігор Дегнера пояснив, що працівники Держ-праці роблять тільки те, що їм дозволено законодавством, а профспілки роблять те, що не заборонено законом. Тобто з їхнього боку порушень не було, а над удосконаленням законодавства треба працювати. І висловив бажання разом домагатися внесення змін до зазначеного вище Порядку розслідування.
#Atomprofspilka #Atomprofinfo