Чи переноситься медогляд під час воєнного стану в Україні?
Запроваджений в Україні воєнний стан не впливає на обов’язок роботодавців проводити медогляди. Тож підстав для перенесення строку медогляду на післявоєнний час немає.
На підприємстві у деяких працівників змінилися назви посад. Назви структурних підрозділів і умови праці залишилися без змін. Чи потрібно відправляти цих працівників на попередній медогляд?
Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ від 21.05.2007 №246 (далі — Порядок №246), не передбачає можливості не проводити мед- огляди у таких випадках.
Водночас медогляди проводять на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці та, відповідно, наявності на робочих місцях шкідливих виробничих факторів. Виняток — роботи, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників (дод. 5 до Порядку №246).
Якщо змінилася тільки назва професії, а робоче місце та умови праці, шкідливі фактори не змінилися і якщо це можна підтвердити документально, то, на думку експерта, медогляди в такому випадку проводити не обов’язково. Але чинне законодавство не врегульовує це питання. Тобто під час перевірки інспектор може визнати це порушенням чинного законодавства з питань охорони праці.
Як направити працівника, у якого підозрюють психічний розлад, на позачерговий медогляд?
Роботодавець за свій рахунок направляє працівника на позачерговий медичний огляд:
• за заявою працівника, якщо той вважає, що погіршення стану його здоров’я пов’язане з умовами праці;
• за власною ініціативою, якщо стан здоров’я працівника не дає йому змоги виконувати трудові обов’язки (п. 3.8 Порядку №246).
Комісія з проведення медичних оглядів закладу охорони здоров’я має право доповнювати види та обсяги необхідних обстежень і досліджень з урахуванням специфіки дії виробничих факторів і медичних протипоказань (п. 2.8 Порядку №246). Якщо Комісія виявила розлад психічного стану працівника, вона має право направити його на додаткове обстеження.
Працівник повинен пройти додаткове психіатричне обстеження амбулаторно або в умовах стаціонару, якщо він:
• має ознаки психічного захворювання (розладу), зазначеного у Переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. №577;
• страждав на тяжкий психічний розлад у минулому не менш як п’ять років тому;
• не згоден з результатами психіатричного огляду.
Після додаткового психіатричного обстеження Комісія ухвалює рішення про наявність у працівника психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності.
Відповіді надано на підставі матеріалів інфоресурсу Експертус Охорона праці