Захист прав і гарантій людини праці є одним із найважливіших напрямів у діяльності Атомпрофспілки. Практичним центром реалізації цього захисту в Атомпрофспілці є її правова служба, створена понад 22 роки тому. Більшість юристів працюють у регіонах, територіально наближені до працівників і всіх спілчан. Цього року до команди приєдналася Оксана Міхновець – профспілковий юрист на РАЕС. Давайте знайомитися.
– Розкажіть, будь ласка, як обрали свою нинішню професію?
– Це точно не та історія, коли кажуть: «Я завжди знала, що хочу бути юристом в атомній галузі». Хоча й народилась у місті атомників Кузнецовску (нині – Вараш), цю сферу для себе не розглядала. Та коли треба було визначитися з фахом, обрала дві, зовсім неблизькі, спеціальності – юрист та геолог, і здала документи у декілька вишів. І всюди вступила! Ось тоді, власне, був складний вибір. Зрештою, обрала юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». Отримала диплом і повернулася в рідне місто працювати.
– Престиж, гарні заробітки, цікаві комунікації – таким зазвичай є уявлення про професію юриста. Якими були Ваші очікування і чи вони справдилися?
– Моє уявлення також було надто романтизоване, бо любила читати детективи. А в них юристи, одягнені з голочки, красиво виступають у суді, завжди перемагають, клієнти їхні щасливі. На практиці все далеко не так.
– Що потрібно, щоб стати хорошим спеціалістом у цій галузі?
– Однозначно, одних фахових знань замало. Ця робота поєднує в собі юридичні знання та вміння працювати з людьми. До адвокатів приходять не з хорошими новинами. Люди знервовані, налякані, не знають, що робити.Треба бути, по суті, і психологом. Одних у стресі варто втішати: не переживайте, знайдемо вихід, допоможемо. Але потрібно розрізняти й таких, яких не слід заспокоювати, бо вони від цього ще більше «розклеюються». Одна з порад мені від старшого колеги адвоката була – «відростити грубу шкіру». Можливо, звучить жорстко. Але дуже важливо не пропускати емоції через себе, бо надовго тебе не вистачить. Переживання заважають роботі, юристу треба працювати з проблемою.
А ще потрібно любити вчитися. Ця професія – безперервне навчання, адже законодавство постійно змінюється, доповнюється. Важливі скрупульозність, зосередженість, наполегливість, уважність.
– Як Ви стали юристом Атомпрофспілки?
– Спочатку я здобула досвід роботи в декількох комунальних підприємствах міста. Склала фаховий іспит та отримала диплом адвоката. Працювала на Рівненській АЕС у службі фізичного захисту. Коли дізналася про вакансію юриста в Атомпрофспілці, вхопилася за неї. Бо інженером на станції працювати, звісно, цікаво, але я так скучила за правничою діяльністю.
— Чим вирізняється робота профспілкового юриста?
– Є багато паралелей з адвокатською діяльністю. Це теж робота з людьми, вирішення їхніх проблем. Якщо порушено права працівника, як його адвокат, звертаюся до вищого керівництва чи до керівника цеху, в якому він працює, зазвичай з усними запитами. Пояснюю, як саме передбачено законодавством, пропоную убезпечити і підприємство, і керівництво, і працівника від наслідків порушень. Але бувають ситуації, коли працівник щось не так зрозумів і вважає, що є порушення. Тоді пояснюю йому, за потреби готую письмові роз’яснення, щоб людина могла самостійно перевірити й упевнитися.
Відмінності від адвокатської діяльності все-таки є. Адвокати зазвичай відстоюють позицію свого клієнта у суді. З моєї практики, люди звертаються до адвокатів, коли проблема задавнена, час втрачено, стосунки такі, коли вже не можна сісти за стіл переговорів.
На підприємстві ми більш націлені на медіацію, стараємося запобігти конфлікту, якщо бачимо, що такий можливий, або намагаємося перевести протистояння в мирне русло, до судів не доводити. У цьому відмінність.
– Юридична допомога – це мотивація до профспілкового членства?
– Те, що члени профспілки можуть отримати від мене юридичну допомогу не лише з робочих питань, а й з особистих – це хороша мотивація до вступу в профспілку. До того ж я проводжу лекції у рамках курсу «Професія енергетик», розповідаю про роль профспілки в житті працівника, про колективний договір. У нас усі працівники, коли влаштовуються на роботу, мають з ним ознайомитися. Але документ цей досить об’ємний, нашвидку не охопити. На лекціях роблю короткий огляд колдоговору, орієнтую людей з основних понять. Розповідаю про переваги членства у профспілці, для чого створена, які має повноваження, що робить для працівника, мотивую до нас приєднуватися.
— А що Вас особисто найбільше мотивує бути у профспілці?
– Насправді багато чого, але передусім – профспілкове навчання. Профспілка для нас регулярно організовує тренінги, навчальні семінари, щоб ми підтримували, підвищували кваліфікацію, не втрачали позиції. І я від цього дійсно в захваті. Зараз проходжу тренінг, навчаюсь грамотно проводити переговори. Бо доволі велика частина роботи профспілкового юриста – це ведення ефективних перемовин, медіацій. Цікаво, пізнавально, багато нового для себе відкриваю. Отримані на тренінгу знання використаю в подальшій роботі.
Лілія Соколова,
Пресслужба Атомпрофспілки