Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 6
   

Українські АЕС: вигадані загрози, реальні надбання

08.08.2019

Робота українських АЕС – вигадані загрози та реальні надбання

У зв'язку з поширенням у медіа недостовірної інформації з боку «експертів» стосовно діяльності НАЕК «Енергоатом» прес-центр компанії повідомляє наступне.

Стосовно зберігання відпрацьованого ядерного палива

Кілька років тому налаштовані проти диверсифікації ядерного палива політики почали використовувати тезу про проблеми поводження з відпрацьованим паливом Westinghouse. Мовляв, Росія не прийматиме відпрацьовані збірки виробництва Westinghouse, і Україна перетвориться на «ядерне звалище». У зв’язку із чим нагадуємо: з 2020 року ані відпрацьоване паливо російського походження, ані американсько-шведського виробництва не покине території України, і буде вивозитися на Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), яке будується за американською технологією Holtec у зоні відчуження ЧАЕС. Зберігання відпрацьованого ядерного палива у сховищах сухого типу є поширеною світовою практикою. Це дасть змогу не лише заощаджувати щорічно майже 200 млн дол., що ми сплачуємо за вивезення відпрацьованого ядерного палива, але й зберегти для країни цінний енергетичний ресурс – уран, плутоній тощо, який буде використовуватися у майбутніх реакторах нового типу.

Прибуток Компанії

Стосовно збитковості НАЕК "Енергоатом" можна зауважити, що такі тези використовують лише ті, хто живе в абсолютному інформаційному вакуумі. Адже останні два роки, незважаючи на заморожені тарифи, які були в 4 рази нижче за тарифи для теплової генерації, Компанія демонструє стабільну прибутковість. Офіційна статистика, Звіт про управління Компанії свідчать: НАЕК «Енергоатом» у 2018 р. збільшив в порівнянні з 2017 р. чистий прибуток на 21,2%, або на 809,4 млн грн до 4,632 млрд грн. Так, загальний обсяг доходів «Енергоатому» в 2018 р. збільшився на 8,2%, або на 3,54 млрд грн до 46,696 млрд грн, а загальний обсяг витрат збільшився на 7%, або на 2,74 млрд грн до 42,06 млрд грн. При цьому валовий прибуток за підсумками 2018 р. становив 9,35 млрд грн, що перевищує показник 2017 р. на 2,71 млрд грн.

При цьому, наголосимо, щороку до бюджетів усіх рівнів НАЕК "Енергоатом" сплачує близько 8 млрд грн. Торік ця цифра склала 8,6 млрд грн.

Продовження ресурсу діючих енергоблоків

В аналогічному інформаційному вакуумі знаходяться люди, які в медійному просторі розмірковують щодо необхідності закриття атомних енергоблоків замість виконання заходів із продовження терміну їх експлуатації. Нагадаємо, що в Україні 15 діючих атомних енергоблоків, для 10 з яких термін експлуатації вже продовжений, чому передували масштабні роботи із заміни та модернізації обладнання на цих енергоблоках. Рішення про можливість експлуатації кожного енергоблоку понад встановлений проектом термін приймається Держатомрегулювання України на основі результатів переоцінки його безпеки. Всі українські АЕС, які приймали міжнародні місії МАГАТЕ та ВАО АЕС, отримали високу оцінку рівня безпеки від фахівців, визнаних світовою атомною спільнотою. І особливу увагу міжнародні місії завжди приділяли оцінці безпеки блоків з продовженим терміном експлуатації. Комплекс  заходів, що виконується для продовження ліцензії на експлуатацію, перетворює АЕС, що будувалися у 70-80-х рр. минулого століття, на надсучасні енергетичні потужності..

Продовження ресурсу енергоблоків АЕС – загальноприйнята світова практика. Згідно із поточними даними МАГАТЕ, з 449 діючих у світі атомних енергоблоків 292 експлуатуються понад 30 років, з них 5 енергоблоків знаходяться в експлуатації більше 50 років. Зокрема, у Франції з 58 діючих енергоблоків АЕС понад 30 років працюють 48 енергоблоків. У Бельгії усі 7 діючих енергоблоків АЕС працюють більше 30 років, а 2 бельгійських блоки перетнули вік у 40 років. У Чехії з 6 енергоблоків типу ВВЕР чотири експлуатуються понад 30 років. Найстаршому атомному енергоблоку Швейцарії вже виповнилося 50 років, а решта чотири також експлуатуються більше 30 років.

Підхід щодо продовження ресурсу атомних енергоблоків є технологічно та економічно виправданий, оскільки вартість робіт по продовженню терміну експлуатації енергоблоків атомних електростанцій оцінюється в 300 млн дол, тоді як будівництво нового блоку обійдеться в 5-7 млрд дол. До того ж слід враховувати суттєве зростання ціни електроенергії та створення її додаткових дефіцитів в разі закриття атомних енергоблоків замість продовження ресурсу.

Про паливо

Одним з фундаментальних принципів безпеки АЕС є постійне підвищення рівня безпеки атомних станцій. Цей принцип закріплений на вищому міжнародному та державному рівні. Процес підвищення рівня безпеки українських АЕС, модернізації їх систем і елементів носить постійний характер. І ядерне паливо не виняток. З тією лише різницею, що для модернізації палива та систем, важливих для безпеки АЕС, діють додаткові правила і здійснюється контроль з боку Держатомрегулювання України.

Експлуатація в одній активній зоні палива різних постачальників - практика на АЕС у всьому світі. Вона покликана за рахунок конкуренції стимулювати розробників ядерного палива підвищувати надійність конструкції тепловиділяючої збірки (ТВЗ) і її елементів, відповідати сучасним вимогам безпеки. Крім того, це дозволяє не залежати від одного постачальника, тобто, диверсифікувати постачання палива. Так, Україна, в рамках виконання стратегічного завдання з диверсифікації (зняття монополії) з поставок ядерного палива, 2000 року уклала Міжурядову угоду з США. Був розроблений план ліцензування та впровадження палива альтернативного постачальника - компанії «Westinghouse». На сьогодні активна зона енергоблока №3 Южно-Української АЕС завантажена паливом компанії «Westinghouse» (ТВЗ-WR) і готується до переводу ТВЗ-WR у промислову експлуатацію. Станом на 20 травня 2019 року у складі активних зон шести енергоблоків експлуатуються 582 ТВЗ-WR:

·                    ЮУАЕС-2 (84 ТВЗ-WR – завершено 30-ту паливну кампанію);

·                    ЮУАЕС-3 (163 ТВЗ-WR – 28-ма паливна кампанія); 

·                    ЗАЕС-1 (84 ТВЗ-WR – 30-та паливна кампанія);

·                    ЗАЕС-3 (84 ТВЗ-WR – 31-ша паливна кампанія);

·                    ЗАЕС-4 (42 ТВЗ-WR – завершено 30-ту паливну кампанію);

·                    ЗАЕС-5 (125 ТВЗ-WR – 29-та паливна кампанія).

Програма диверсифікації джерел постачання ядерного палива — найбільш амбітний та значущий проект для майбутнього не лише української атомної енергетики, але й для всіх країн із реакторами типу ВВЕР. Наявність щонайменше двох постачальників палива різко підвищує енергетичну безпеку будь якої країни, позбавляючи її залежності від монополіста. Варто також враховувати конкурентні переваги паливних збірок Westinghouse - зокрема, при розгерметизації окремих паливних елементів американського виробництва їх можна замінити та повернути паливну касету в експлуатацію, тоді як російські збірки в таких ситуаціях стають непридатними для подальшого використання. Саме завдяки паливу Westinghouse та виконанню низки заходів з підвищення ефективності енергоблоків українських АЕС, їхня потужність може бути збільшена до 105-110%. А це – додаткові кіловати найбільш доступної електроенергії.

Висловлювання щодо загроз від експлуатації ядерного палива неросійського походження суперечать реаліям, базуються на недостовірній інформації та носять спекулятивний політичний характер. У той час, як процес ліцензування ядерного палива є публічним, а достовірна інформація регулярно публікується на сайті НАЕК «Енергоатом». Для зручності пошуку даємо посилання.

Про зупинки енергоблоків

Під час перевантажувальних робіт у 2012 році було виявлено ТВЗ-W з деформованими дистанціюючими решітками (елементами каркаса). Зазначимо, що паливні елементи в цих ТВЗ-W залишалися герметичними і виходу з них радіоактивних продуктів поділу зафіксовано не було. Компанією «Westinghouse» в співпраці з фахівцями Енергоатома та Центром проектування активних зон були вироблені рішення зі зміцнення та зміни елементів конструкції ТВЗ-W, спрямовані на усунення конструктивних недоліків паливних збірок і на недопущення їх пошкоджень під час транспортно-технологічних операцій. Ця модифікація отримала назву ТВЗ-WR. Компанією «Westinghouse» проведено стендові випробування доопрацьованої конструкції ТВЗ-WR з подальшим наданням результатів випробувань до ДП «НАЕК «Енергоатом».

Технічні умови на зміцнену конструкцію і обґрунтування безпечної експлуатації ТВЗ-WR розроблені та надані на розгляд до ДІЯРУ. Комплект обґрунтовуючих документів пройшов незалежну експертизу, за результатами якої було отримано дозвіл Держатомрегулювання України на експлуатацію ТВЗ-WR. Перша партія таких касет завантажена під час планово-попереджувального ремонту (ППР проводиться щорічно в заздалегідь заплановані терміни для обстеження обладнання, ремонту та підтвердження його технічного стану, а також перевантаження палива) в 2015 році на енергоблоці №3 Южно-Української АЕС.

Жодної зупинки енергоблоків українських АЕС, пов’язаної із використанням палива Westinghouse, за весь час його експлуатації не відбувалося.

 

Читайте також:

26.03.2024
Працюємо у мінімальній кількості
Працюємо у мінімальній кількості
Виробництво сірчаної кислоти – невід’ємна частина складного технологічного процесу виготовлення уранового оксидного концентрату. Розуміючи це, працівники сірчанокислотного цеху ГМЗ...
07.03.2024
Ми віримо у Перемогу і обов’язково її здобудемо!
Ми віримо у Перемогу і обов’язково її здобудемо!
Герой нашої сьогоднішньої публікації – Василь Зубенко, захисник, який мужньо боронить Батьківщину на найгарячіших напрямках фронту. Кілька тижнів пресслужба...
07.03.2024
Молодіжному руху атомників – 30!
Молодіжному руху атомників – 30!
У березні 1994 року, з прийняттям в Атомпрофспілці «Положення про секцію «Молодь», зародився молодіжний рух, який згодом перетворився на...
05.03.2024
2 роки окупації ЗАЕС. Ядерні злочини росії
2 роки окупації ЗАЕС. Ядерні злочини росії
4 березня 2022 року російські окупаційні війська із застосуванням важкої зброї окупували ЗАЕС. Внаслідок збройного штурму були пошкоджені будівля...
останні публікації
28.03.2024
Держатомрегулювання: черговий шантаж окупантів
Наміри російських окупантів вивести енергоблоки ЗАЕС на енергетичні рівні потужності несуть велику небезпеку виникнення аварій з радіаційними наслідками, які...
27.03.2024
Колдоговір на ПАЕС виконано
​На Південноукраїнській АЕС відбулись колдоговірна та звітна профспілкова конференції. Делегати від цехів та підрозділів підприємства заслухали звіти про виконання...
27.03.2024
Понад 500000 грн — наша допомога армії–2024
Коли рідна країна потерпає від ворожої навали, одним із найголовніших завдань кожного стає наближення Перемоги. І Атомпрофспілка активно бере...
26.03.2024
На РАЕС відбулися звітні конференції
На Рівненській АЕС провели звітну конференцію трудового колективу з виконання Колективного договору НАЕК Енергоатом у 2023 році та звітну...
25.03.2024
Нова Доповідь Місії ООН з прав людини в Україні
22 березня 2024 року у Києві Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) презентувала свої нові дослідження...