Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

На ЮУАЕС обговорили ринок допоміжних послуг

03.03.2020

На ЮУАЕС обговорили вихід потужностей Ташлицької ГАЕС на ринок допоміжних послуг

На майданчику Южно-Української АЕС 27 лютого під головуванням керівника Дирекції з інвестицій і перспективного розвитку ДП «НАЕК «Енергоатом» Тетяни Амосової відбулося виїзне засідання оперативного штабу з реконструкції системи техводопостачання та добудови Ташлицької ГАЕС.  Одним з головних питань, винесених на розгляд, була підготовка плану заходів з виходу енергокомпанії на ринок допоміжних послуг з урахуванням потужностей гідроакумулюючої станції.

Учасниками щомісячного об'єднаного будівельного штабу були представники дирекції Енергоатома, Южно-Українського енергокомплексу, фахівці ВП «Атомкомплект», проєктних інститутів, генерального підрядчика.

Введення в експлуатацію Ташлицької ГАЕС у проєктному обсязі дозволить у Об’єднаній енергетичній системі (ОЕС) України покривати існуючий попит на пікову потужність. Як аварійний, так і частотний резерви ГАЕС буде задіяно під час інтеграції української енергосистеми в європейську для покриття попиту на маневрову електроенергію з забезпеченням вимог щодо її якості.

Як було зазначено на нараді, завершення будівництва ТГАЕС і збільшення нею відпуску електроенергії є нагальною потребою для Компанії. Робота гідроакумулюючої станції в насосному режимі в нічні години забезпечує проходження нічного мінімуму без розвантаження енергоблоків АЕС, а вдень допомагає ОЕС регулювати діяльність виробників електрики з відновлюваних джерел. На засадах роботи нового енергоринку ця умова набуває дедалі більшого значення, зважаючи на коливання графіка споживання електроенергії.

Для можливості надання допоміжних послуг на ринку електроенергії, в проєкті «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС. Введення гідроагрегатів №№ 3-6» передбачено розробку програмного-технічного комплексу передачі та прийому даних. Це допоможе диспетчерським центрам Південної енергосистеми та Укренерго відстежувати стан обладнання та керувати агрегатами ГАЕС. Спочатку першими трьома, а згодом і всіма шістьма.

Для того, щоб потужності ТГАЕС вийшли на ринок допоміжних послуг, южно-українськими фахівцями було розроблено комплекс заходів з модернізації гідроагрегатів. «Згідно з «Порядком перевірки та проведення випробувань електроустановок постачальника допоміжних послуг», ми напрацювали низку необхідних заходів, аби НЕК «Укренерго» побачило агрегати Ташлицької ГАЕС у своїй системі. І, звичайно, ми маємо порахувати тариф на подальші роки з врахуванням того, що нам платитимуть усі складові ринку допоміжних послуг», - наголосила керівник Дирекції з інвестицій і перспективного розвитку ДП «НАЕК «Енергоатом» Т.Амосова.

Серед робіт, які енергетикам Южно-Українського енергокомплексу необхідно виконати, визначено також модернізацію вимикачів моторного режиму, ущільнення валу насоса турбіни, заміну системи збудження агрегатів. Згідно з розробленим планом, модернізація першого, другого працюючих і третього, що споруджується, гідроагрегатів Ташлицької ГАЕС триватиме два роки. Такий термін визначає строк виготовлення технологічного обладнання.

На нараді розглянули також питання спорудження 4, 5 та 6 гідроагрегатів ТГАЕС. Для цього планують залучити як українських, так і зарубіжних виробників гідротехнічного обладнання. Можливості добудови вже в середині березня вивчатимуть технічні фахівці однієї з провідних європейських компаній.

«Обладнання, що стоїть на першому, другому та третьому агрегатах, проєктувалося ще в 70-х роках, а виготовлялося - в 80-х. Звичайно, за ці роки наука пішла вперед, і в промислово розвинених країнах Європи та в Японії будуються вже нові, досконаліші зразки гідроагрегатів і в цілому гідростанції. Тому ми плануємо залучити зарубіжних виробників, які мають великий досвід будівництва сучасних станцій», - деталізував заступник головного інженера каскаду ГЕС-ГАЕС ВП ЮУАЕС Богдан Пахомов.

У перебігу засідання учасники штабу обговорили також питання підготовки Звіту з оцінки впливу на довкілля (ОВС), зауваживши, що сьогодні документ вивчається експертами. ЮУАЕС має також визначитися з переліком об’єктів соціальної програми, яка діє в рамках проєкту добудови ТГАЕС.

Хід реалізації, питання фінансування та плани закупівель за проєктом «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1..3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС» було останнім на порядку денному. Сьогодні будівельники працюють над першим пусковим комплексом. До нього входять два насосні агрегати з двома бризкальними басейнами, які мають запрацювати до кінця нинішнього року.

Підсумком оперативного штабу став протокол з дорученнями.

Додатково:

Проєкт «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1.3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС» затверджено Кабінетом Міністрів України на початку 2016 року. Його реалізація дозволить уникнути втрат виробництва електроенергії на ЮУАЕС через високу температуру циркуляційної води та зняти обмеження потужності южно-українських енергоблоків, викликані недостатньою охолоджувальною здатністю Ташлицького водосховища в спекотні літні періоди.

Реконструкція системи техводопостачання ЮУАЕС передбачає будівництво 5 бризкальних басейнів, облаштування струменеспрямовуючої споруди (завіси) в акваторії Ташлицького водосховища, а також комплексу споруд для заповнення та підживлення водойми-охолоджувача.

Високоманеврена Ташлицька ГАЕС - одна зі складових Южно-Українського енергокомплексу, який є єдиним в Україні підприємством з комплексним використанням базових ядерних, а також маневрених гідро- та гідроакумулюючих потужностей. Основне призначення ТГАЕС - виробництво електроенергії для покриття вечірніх і ранішніх піків споживання та використання надмірної нічної енергії.

Спорудження гідроакумулюючої електростанції триває. Наказом президента ДП «НАЕК «Енергоатом» від 12 березня 2019 «Про затвердження проєкту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС. Введення гідроагрегатів №№ 3-6 (м.Южноукраїнськ Миколаївської області (Коригування)» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

Управління інформації та громадських зв’язків ЮУАЕС

 

 

Читайте також:

11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
08.04.2024
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Продовжуємо знайомити читачів з історіями мужніх захисників. Герой нашої сьогоднішньої публікації – жовтоводець Артем Пікущенко, який з перших днів...
04.04.2024
 Тільки разом ми здолаємо ворога!
Тільки разом ми здолаємо ворога!
27 квітня Галина Козакова відзначатиме 40 років своєї праці на Інгульській шахті, структурному підрозділі Східного ГЗК, найбільшої з уранових...
04.04.2024
Майже тридцять років в професії
Майже тридцять років в професії
Сергій Помпенко, апаратник виробництва сірчаної контактної кислоти, – старожил СКЦ. У цеху працює з 1995 року. Прийшов учнем, а...
останні публікації
17.04.2024
За чистоту!
Ми усі прагнемо перемоги та попри війну маємо дотримуватись доброї української традиції — великої спільної толоки....
16.04.2024
Нетішинські шаблісти взяли участь у Чемпіонаті
Юні спортсмени, які тільки розпочинають свій шлях у професійному спорті, на рівних змагалися з досвідченими шаблістами. І хоча цього...
13.04.2024
Діяльність СхідГЗК перевірили інспектори МАГАТЕ
10-11 квітня на ДП «СхідГЗК» працювали інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Мета візиту — перевірка відсутності незаявлених...
15.04.2024
«Перемога залежить від кожного з нас»
У межах загальностанційної патріотичної акції «Я допомагаю ЗСУ!» працівники Рівненської АЕС передали українським військовим 65 FPV-дронів та два квадрокоптери...
14.04.2024
ПАЕС продовжує заходи для дітей
Учні ліцею №4 м Южноукраїнськ корисно та продуктивно провели позаурочний час в інформаційному центрі «Імпульс». Діти стали активними учасниками...