Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

Про розширене засідання профкомітету ЧАЕС

15.11.2017

У розширеному засіданні профспілкового комітету ЧАЕС взяли участь голова ДАЗВ Віталій Петрук і міський голова м.Славутич

Про наболіле для станції і славутичан йшлася мова на розширеному засіданні профспілкового комітету ЧАЕС, яке відбулося 26 жовтня не промисловому майданчику. У нараді взяли участь представники профкому ППО ЧАЕС та УЗФО, профспілкові активіс¬ти, керівники підрозділів та адміністрації Чорнобильської АЕС. Також до участі були запрошені голова Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталій Петрук, славутицькій міський голова Юрій Фомічов і депутати Славутицької міської ради.

На нараді було розглянуте питання створення у зоні відчуження Державного концерну з поводження з радіоактивними матеріалами.

Як підкреслив генеральний директор ЧАЕС Ігор Грамоткін, питання створення Концерну не нове, воно обговорюється вже протягом двох років поспіль:

-           Навіть тоді, коли стало зрозуміло, що проект створення у зоні відчуження концерну підтримується на рівні держави і Президента України, було очевидно, що запорукою його дієвості є стабільне фінансування. Сьогодні ми вже знаємо, що у Фонд з поводження з РАВ з 1 січня 2018 року надходитимуть відрахування усіх підприємств, які у рамках своєї виробничої діяльності напрацьовують РАВ. Крім того, після створення радіологічного заповідника, вже є сенс більш детально обговорювати статус 10-кілометрової зони навколо ЧАЕС. Тим більш, що найближчим часом, я сподіваюся, буде підтверджено статус та межі цієї території' як спеціальної промислової (захисної) зони навколо ядерної установки, а також її господаря, що дозволить визначити шляхи оптимізації підприємств зони відчуження, можливості використання промислового майданчику станції, її приміщень та компетенцій нашого персоналу. Тобто зараз вже є сенс обговорювати практичні кроки стосовно майбутнього Концерну.

Голова Держагенства Віталій Петрук окреслив ситуацію, за якою розпочинається створення Концерну:

-           Два роки тому, коли створювався Указ щодо Концерну, ми брали активну участь в підготовці проекту документа. Були визначені основні орієнтири. Тактичне завдання полягало в тому, що найближчим часом мають завершитися найбільші проекти на майданчику ЧАЕС. Вони мають бути введені в експлуатацію, і вся ця комплексна система, яка побудована, має почати функціонувати за своїм основним призначенням.

Останнім часом на промайданчику й у зоні за кошти державного бюджету України не було побудовано і введено в експлуатацію жодного об'єкта. Жодного. Є об'єкти, які готові на 90%, на 95%, але не введені в експлуатацію. Все, що побудовано і будувалося, створено лише за кошти міжнародної технічної допомоги. Інфраструктура побудована, і на Асамблеях донорів на адресу України неодноразово висловлювалися претензії, що побудовані об'єкти не працюють. Як може функціонувати державне підприємство? Виключно за кошти державного бюджету, як це передбачено системою фінансування. Ця система в Україні настільки централізована, що усі рішення приймає Міністерство фінансів, і навіть робити ті реформи, про які говорили - створення Концерну, здійснення перетворень, оптимізації, - за таких умов неможливо. Система фінансів побудована таким чином, що не спонукає до будь- яких перетворень.

В Україні, відповідно до законодавства, всі радіоактивні відходи є власністю держави. Відповідно, держава створює і систему фінансування та інфраструктуру поводження з радіоактивними відходами. Так склалося, що поводження з РАВ - зона нашої відповідальності. Втім, за висновками Рахункової палати, Загальнодержавна програма поводження з РАВ, яка була прийнята в 2007 році і в 2017 завершується, виконана на 10%. Причина банальна — відсутність фінансування.

З 2008 року НАЕК Енергоатом як основний наповнювач Фонду поводження з РАВ сплатив більше п'яти мільярдів гривень. Куди вони пішли? Вони пішли не за цільовим при-значенням, тобто нам на зарплати, на комунальні платежі, на підтримання інфраструктури. Який вихід? В державному бюджеті на 2018 рік цільовий характер коштів Фонду про-писаний. Наша задача - це все зберегти, закріпити і розробити систему так, щоб, по-перше, ми почали експлуатувати всі ті об'єкти, які побудовані в зоні відчуження і на майданчику ЧАЕС, і щоб ми могли розвиватися. По-друге, підприємства зони відчуження ЧАЕС будуть функціонувати тоді, коли ми створимо якісь унікальні речі, які не можна створити будь-де в Україні. Зокрема сховища радіоактивних відходів не варто створювати на інших українських територіях, оскільки близько 95% всіх відходів, які є в цій країні, знаходяться на території' зони відчуження.

Голова держагенства ознайомився з пропозиціями ЧАЕС у даному напрямку і висловив певні пропозиції. Насамперед, Віталій Петрук підкреслив, що Чорнобильська АЕС та її колектив мають дуже високий потенціал:

-           Колектив ЧАЕС наразі знаходиться в найкращій, так би мовити, «фізичній» формі з точки зору роботи, експлуатації, будівництва і реалізації' проектів. Не хочу нікого критикувати на інших підприємствах, але персонал ЧАЕС зараз дійсно найкращий і може легко переключитися на виконання задач у форматі концерну. Я не хочу, щоб слова «оптимізація», «реорганізація» ассоціювалися виключно із скороченнями - краще хай вони ассоціюються з питаннями нашого розвитку.

Він також запропонував створити робочу групу, завдання якої - виробити спільне бачення щодо Концерну, його структури, підпорядкування, фінансування та безпосередньої діяльності усіх підприємств, що підпорядковані ДАЗВ, і, звичайно, Чорнобильської АЕС як найбільшого та значущого з них.

-           Колектив наш, дійсно, працездатний. Я абсолютно переконаний, що наша кваліфікація дозволить в результаті злиття усіх юридичних осіб зони відчуження та під нашим керівництвом не ліквідувати підприємства, а перевести їх роботу на якісно новий рівень. Спільними зусиллями ми зробимо так, щоб на момент прийняття Арки в експлуатацію у нас вже було сформоване чітке розуміння, як буде функціонувати Концерн, як буде організована робота персоналу на майданчику ЧАЕС та в інших підприємствах ЗВ.

За матеріалами «Новини ЧАЕС»

Читайте також:

11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
08.04.2024
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Продовжуємо знайомити читачів з історіями мужніх захисників. Герой нашої сьогоднішньої публікації – жовтоводець Артем Пікущенко, який з перших днів...
04.04.2024
 Тільки разом ми здолаємо ворога!
Тільки разом ми здолаємо ворога!
27 квітня Галина Козакова відзначатиме 40 років своєї праці на Інгульській шахті, структурному підрозділі Східного ГЗК, найбільшої з уранових...
04.04.2024
Майже тридцять років в професії
Майже тридцять років в професії
Сергій Помпенко, апаратник виробництва сірчаної контактної кислоти, – старожил СКЦ. У цеху працює з 1995 року. Прийшов учнем, а...
останні публікації
17.04.2024
За чистоту!
Ми усі прагнемо перемоги та попри війну маємо дотримуватись доброї української традиції — великої спільної толоки....
16.04.2024
Нетішинські шаблісти взяли участь у Чемпіонаті
Юні спортсмени, які тільки розпочинають свій шлях у професійному спорті, на рівних змагалися з досвідченими шаблістами. І хоча цього...
13.04.2024
Діяльність СхідГЗК перевірили інспектори МАГАТЕ
10-11 квітня на ДП «СхідГЗК» працювали інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Мета візиту — перевірка відсутності незаявлених...
15.04.2024
«Перемога залежить від кожного з нас»
У межах загальностанційної патріотичної акції «Я допомагаю ЗСУ!» працівники Рівненської АЕС передали українським військовим 65 FPV-дронів та два квадрокоптери...
14.04.2024
ПАЕС продовжує заходи для дітей
Учні ліцею №4 м Южноукраїнськ корисно та продуктивно провели позаурочний час в інформаційному центрі «Імпульс». Діти стали активними учасниками...