Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 6
   

Списки №1 і №2: оптимізація навиворіт

18.03.2016

Начало формы

Конец формы

Списки №1 і №2: оптимізація навиворіт

На сьогодні одним з важливих напрямів роботи Атомпрофспілки є захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів її членів, на які відбувається постійний наступ з боку уряду.

Так, наприкінці 2015 року Атомпрофспілка отримала інформацію про те, що уряд планує перегляд Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

У дорученні Кабінету Міністрів України від 22.10.2015 № 42082/1/1-15 керівникам міністерств та інших органів виконавчої влади (за списком) чітко зазначалася мета такого перегляду — «оптимізація» позицій у Списках.

Хочу зазначити, що інформацію про оптимізацію Списків ми отримали не офіційно, але відразу забили тривогу, та розіслали її на всі підприємства атомно-енергетичної галузі, профільним медичним закладам, підприємствам Чорнобильської зони відчуження та іншим заінтересованим підприємствам.

На виконання зазначеного доручення заступником міністра енергетики та вугільної промисловості України керівникам підприємств галузі була направлена телеграма про зобов’язання переглянути Списки та надати пропозиції, узгоджені з профспілковою організацією щодо їх оптимізації. Це стало тривожним сигналом як для профспілкових організацій, так і для керівників підприємств. Ми спільно спрямували наші зусилля на обстоювання прав працівників на ці пільги.

Для з’ясування ситуації з цього питання та напрацювання напряму діяльності Профспілки її представники були присутні на нараді в Мінсоцполітики, яка проводилася заступником міністра Іванкевичем В.В. за участю представників міністерств, відповідальних за роботу з призначення пільгових пенсій.

Своєю чергою Міненерговугілля звернулося до Атомпрофспілки, як до соціального партнера, з проханням долучитися до розробки зауважень та пропозицій до проекту постанови уряду. Тому представник Атом-профспілки спільно з уповноваженими особами ДП НАЕК «Енергоатом» захищали свою позицію в Міненерговугілля, яке систематизу-вало всі подані документи, а потім передало їх у Державну службу України з питань праці.

Незважаючи на те, що так звана «оптимізація пільг від уряду» викликала негативний суспільний резонанс, Державною службою України з питань праці все ж таки до Спільного представницького органу об’єднань профспілок 17 лютого поточного року направлено на погодження проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».

У проекті нової постанови вилучено зі Списку №1 розділ XXIV «Атомна енергетика та промисловість», зі Списку №2 — розділ XXXIV «Атомна енергетика та промисловість», що повністю виключає можливість гідно оцінити працю цілої галузі, робітники якої у процесі трудової діяльності перебувають під впливом джерел іонізуючих випромінювань, що несприятливо впливає на стан здоров’я працюючих. Крім того, із розділу XIII «Електростанції, енергопоїзди, паросилове господарство» зі Списку №2 також вилучено ряд суттєвих позицій.

Треба звернути увагу й на те, що відповідно до вимог «Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки України» (розділ XII) класифікація робіт з використанням відкритих джерел здійснюється залежно від величини мінімально значущої активності на робочому місці, одиниці вимірювання «Бекерель» (Бк), тому класифікація робіт, яка використовується у новій редакції Списку №1 та Списку №2, з посиланням на критерії «понад 10 мілікюрі радію-226» і «не менше 0,1 мілікюрі радію-226», є некоректною, не відповідає чинним нормам і правилам України з питань радіаційної безпеки.

У новій редакції постанови з розділу XXI «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм» взагалі виключено позицію: «працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях…», і це, незважаючи на те, що особливий статус зони відчуження регламентується окремим Законом України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який регулює питання поділу території на відповідні зони, режим їх використання та охорони, умови проживання та роботи населення, господарську, науково-дослідну та іншу діяльність в цих зонах, а також закріплює і гарантує забезпечення режиму використання та охорони вказаних територій з метою зменшення дії радіоактивного опромінення на здоров’я людини та на екологічні системи. На цій території працюють тисячі людей, яких проектом постанови уряд передбачає позбавити гарантованих державою пільг і компенсацій.

Запропонований проект постанови також позбавить права на пільгове пенсійне забезпечення значну кількість працівників, які працюють на пунктах зберігання РАВ (ПЗРВ), станціях дезактивації, у службах радіаційної безпеки і охорони навколишнього середовища та зайняті повний робочий день у технологічних процесах з поводження з радіоактивними відходами, дезактивації ЗІЗ і обладнання, забрудненого радіоактивними речовинами, адже нею передбачено право на пенсію на пільгових умовах лише для тих працівників, які зайняті на роботах з радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці не менш як 0,1 або 10 мілікюрі радію-226. Однак навіть при незначних потужностях еквівалентної дози, що перевищують фонові значення, проявляються стохастичні (випадкові, імовірнісні) ефекти радіаційного впливу.

Не обійшов своєю негативною увагою урядовий проект і медичних працівників, які на сьогодні і так є однією з найменш захищених категорій працівників. З постанови виключено лікарів-рентгенологів, рентгенолаборантів у флюорографічних кабінетах, молодших медичних сестер (санітарки-прибиральниці) патологоанатомічних бюро, молодших спеціалістів з медичною освітою, молодших медичних сестер, молодших медичних сестер з догляду за хворими, які безпосередньо обслуговують хворих в інфекційних відділеннях, при зайнятості понад 80% робочого часу.

Зазначаємо, що на всіх підприємствах проводиться атестація за умовами праці цих робочих місць на підтвердження права працівників на пільгове пенсійне забезпечення у відповідності із вимогами «Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 01.109.1992 № 41, тобто рівень шкідливих виробничих факторів трудового процесу визначено за критеріями гігієнічної класифікації праці, а тривалість дії шкідливих виробничих факторів обґрунтовано встановленою організацією праці на робочих місцях персоналу підприємств.

Таким чином, у разі прийняття у запропонованій редакції проекту постанови Кабінету Міністрів України можливе порушення прав працівників на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці, що передбачені статтею 7 Закону України «Про охорону праці».

Атомпрофспілка, узагальнивши пропозиції організаційних ланок, заявила про неприпустимість погодження зазначеного проекту постанови, оскільки нею суттєво звужуються права працівників галузі і погіршуються умови їх пенсійного забезпечення.

Атомна енергетика сьогодні стала основою паливно-енергетичного комплексу України і демонструє високий рівень стабільності і безпеки, що надає можливість нашій країні бути незалежною та сприяє її економічному зростанню. Злагоджена та сумлінна праця багатотисячного колективу у період експлуатації енергоблоків, планово-попереджувальних та поточних ремонтів, спрямованих на підвищення рівня безпеки, реконструкцію та модернізацію енергоблоків, — важлива складова зміцнення енергетичної та економічної безпеки держави.

Технологічний процес виробництва електроенергії на атомних електростанціях не можна змінити так, щоб повністю виключити вплив на працівників шкідливих і небезпечних виробничих факторів.

Наші колеги з інших галузевих профспілок також вважають зазначений проект постанови неприйнятним та готові до активних дій з обстоювання інтересів членів профспілок.

Головою СПО об’єднань профспілок, Головою Федерації профспілок України Осовим Г.В. направлено звернення на ім’я міністра соціальної політики України Розенка П.В., в якому зазначається, що профспілкова сторона підтримує необхідність осучаснення Списків виробництв і професій, робота в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, але це має відбуватися прозоро, з технічним обґрунтуванням і справедливо. Запропоновано у кожній галузі з представників міністерства (відомства) і галузевої профспілки створити комісію, яка повинна детально опрацювати відповідний перелік професій і посад і внести пропозиції, а для початку з порушеного питання провести робочу зустріч та виробити конкретний план дій. Відповідно, на адресу Державної служби України з питань праці направлено лист про продовження терміну погодження проекту постанови.

Атомпрофспілкою та представниками підприємств галузі в робочому порядку проводяться зустрічі з представником Міністерства соціальної політики Рябоконем С.І. та напрацьовуються пропозиції до проекту постанови.

Сподіваємося, що нам вдасться обстояти права членів Атомпрофспілки на пільгове пенсійне забезпечення в повному обсязі, адже на сьогодні наші підприємства за рахунок своїх коштів повністю виплачують пенсії за віком на пільгових умовах та покривають витрати на їх доставку, а отже, не вимагають додаткових витрат з державного бюджету.

Олександра КРАВЧУК,

заступник завідувача відділу колективно-договірної та правової роботи Атомпрофспілки

 

Читайте також:

26.03.2024
Працюємо у мінімальній кількості
Працюємо у мінімальній кількості
Виробництво сірчаної кислоти – невід’ємна частина складного технологічного процесу виготовлення уранового оксидного концентрату. Розуміючи це, працівники сірчанокислотного цеху ГМЗ...
07.03.2024
Ми віримо у Перемогу і обов’язково її здобудемо!
Ми віримо у Перемогу і обов’язково її здобудемо!
Герой нашої сьогоднішньої публікації – Василь Зубенко, захисник, який мужньо боронить Батьківщину на найгарячіших напрямках фронту. Кілька тижнів пресслужба...
07.03.2024
Молодіжному руху атомників – 30!
Молодіжному руху атомників – 30!
У березні 1994 року, з прийняттям в Атомпрофспілці «Положення про секцію «Молодь», зародився молодіжний рух, який згодом перетворився на...
05.03.2024
2 роки окупації ЗАЕС. Ядерні злочини росії
2 роки окупації ЗАЕС. Ядерні злочини росії
4 березня 2022 року російські окупаційні війська із застосуванням важкої зброї окупували ЗАЕС. Внаслідок збройного штурму були пошкоджені будівля...
останні публікації
28.03.2024
Держатомрегулювання: черговий шантаж окупантів
Наміри російських окупантів вивести енергоблоки ЗАЕС на енергетичні рівні потужності несуть велику небезпеку виникнення аварій з радіаційними наслідками, які...
27.03.2024
Колдоговір на ПАЕС виконано
​На Південноукраїнській АЕС відбулись колдоговірна та звітна профспілкова конференції. Делегати від цехів та підрозділів підприємства заслухали звіти про виконання...
27.03.2024
Понад 500000 грн — наша допомога армії–2024
Коли рідна країна потерпає від ворожої навали, одним із найголовніших завдань кожного стає наближення Перемоги. І Атомпрофспілка активно бере...
26.03.2024
На РАЕС відбулися звітні конференції
На Рівненській АЕС провели звітну конференцію трудового колективу з виконання Колективного договору НАЕК Енергоатом у 2023 році та звітну...
25.03.2024
Нова Доповідь Місії ООН з прав людини в Україні
22 березня 2024 року у Києві Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) презентувала свої нові дослідження...