Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

Звітується Чорнобильська об’єднана організація

15.03.2013

Чорнобильська об’єднана організація Атомпрофспілки на захисті інтересів працівників зони відчуження

2013-й, як завжди на початку нового року, в зоні відчуження розпочався бурхливо. Нескінченні реорганізації профільних органів виконавчої державної влади, підприємств зони відчуження, недостатність та невизначеність бюджетного фінансування та, як наслідок цього, спроби керівників підприємств вирішити питання виконання державної чорнобильської програми за рахунок скорочення персоналу, зменшення соціальної складової кошторису, застосування на підприємствах форми запозиченої праці (аутсорсингу). До цього додалося і питання з бородою щодо призначення пільгових пенсій працівникам зони відчуження. Все це й утворило зачатки соціальної напруги в трудових колективах.

Кожного року, виконуючи вимоги Статуту Атомпрофспілки, Чорнобильська ООП на своїй звітній конференції підсумовує роботу, заслуховує звіт Представника Атомпрофспілки, окреслює свої дії (план роботи) по захисту соціально-трудових інтересів та прав членів профспілки на поточний рік.

27 лютого 2013 року відбулася звітна конференція Чорнобильської об’єднаної організації профспілки, яка налічує 2804 члени профспілки. На конференцію було обрано 110 делегатів, зареєструвалося — 105.

У роботі конференції взяли участь: Проскура М.І. — заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження ДАЗВ; представники Мінсоцполітики України — Рябоконь С.І., завідувач державної експертизи умов праці — головний державний експерт з умов праці України, Луцик О.В., головний спеціаліст державної експертизи з умов праці України, Уяздовський В.О., головний спеціаліст відділу оплати праці та пенсійного забезпечення департаменту соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; Орлов М.І. — голова профкому ППО ДСП ЧАЕС, Грабовець С.М. — голова профкому ППО УЗФО; директори підприємств зони відчуження, керівники комплексів та структурних підрозділів, службовці ДАЗВ України, а також представники незалежної профспілки гірників України (профосередок у ДСП «Чорнобильський спецкомбінат»).

Вразило те, що вперше за останні кілька років у роботі конференції взяли участь така кількість делегатів та представників виконавчої влади.

Це було викликане тим, що питання, винесені на розгляд конференції, зачіпали інтереси практично всіх працівників зони відчуження, а також давали можливість отримати відповіді на них від представників органів державної влади та керівників підприємств.

Для інформування працівників зони відчуження про перебіг конференції велася пряма трансляція зібрання у радіомережі м. Чорнобиль.

До порядку денного конференції було внесено найбільш актуальні питання, а саме: про призначення пільгових пенсій працівникам підприємств зони відчуження; застосування системи аутсорсингу на базі їдальні «Казка» КГХ ДСП «Чорнобильський спецкомбінат»; звіт Представника Атомпрофспілки у Чорнобильській ООП, інші питання, що стосуються статутної діяльності профспілки.

Свій виступ Представник Атомпрофспілки Тетерін М. В. розпочав з історії розв’язання проблеми з призначення пільгових пенсій працівникам зони відчуження, відповідних дій Атомпрофспілки та Чорнобильської ООП на різних щаблях органів влади й управління, а також про те, що протягом п’яти років через бюрократичні перепони з боку Міністерства соціальної політики України не вирішується питання порядку проведення атестації робочих місць, у зв’язку з відсутністю критеріїв оцінки, внаслідок чого працівники позбавлені права на пільгову пенсію.

Рябоконь С.І., головний державний експерт з умов праці України, також зупинився на історії, причинах, які не давали змоги вирішити це питання. Він доповів, що у другій декаді березня має відбутися нарада у Королевської Н.Ю. — міністра Мінсоцполітики України на цю тему із залученням фахівців ДАЗВ України, ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» та представників Атомпрофспілки, які мають підготувати та розглянути необхідні для зустрічі матеріали та пропозиції. Держсановник  запевнив, що надасть потрібну допомогу з розробки та затвердження методики проведення вищезазначеної атестації робочих місць.

Під час конференції Рябоконю С.І. з цією метою були передані для ознайомлення та відповідної роботи карти забрудненості радіоактивними елементами зони відчуження, проект рекомендацій з проведення атестації робочих місць за територіальним принципом.

Рябоконь С.І. відповів на запитання, які стосуються проведення атестації робочих місць: про порядок оформлення методики атестації, критеріїв оцінки забрудненості робочих місць, призначення пільгових пенсій окремим категоріям працівників та держслужбовцям.

Обговоривши це питання, конференція прийняла постанову, яка зобов’язала Представника Атомпрофспілки провести робочу зустріч з фахівцями Міністерства соціальної політики України для напрацювання погоджених пропозицій з урегулювання проблеми призначення пільгових пенсій працівникам підприємств зони відчуження з тим, щоб затвердити їх на нараді у міністра соціальної політики Королевської Н.Ю., також доручила йому взяти участь у зустрічі з міністром та поінформувати про прийняті на ній рішення.

Розглядаючи друге питання порядку денного, Представник Атомпрофспілки Тетерін М.В. звернув увагу на те, що, незважаючи на наявні торік проблеми з фінансуванням державної програми, середня заробітна плата на підприємствах зони відчуження зросла на 16,9 відсотка.

Одним із показників роботи профспілки є чисельність профспілкової організації. Тенденція до її зменшення не втішає, слабким є охоплення профчленством молоді та жінок.

Постає питання, чому за такої ефективної роботи Чорнобильської ООП зменшуються лави профспілкової організації і водночас збільшується членство в осередку НПГ України, та кількість працівників, які не визначилися зі своїм профспілковим статусом.

2012 рік закінчився практично без ексцесів: на підприємствах виплачено надбавки за вахтовий метод роботи, премії, доплати за роботу в зоні відчуження, вдалося уникнути масових скорочень персоналу, наблизилися до вирішення питання призначення пільгових пенсій працівникам підприємств зони відчуження.

Проте на підприємствах не вдалося повною мірою виконати умови Галузевої угоди та колективних договорів, а саме: на ДСП ЦППРВ не забезпечено зростання заробітної плати порівняно зі збільшенням мінімальної заробітної плати у державі, на ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» не виплачена

у повному обсязі матеріальна допомога на оздоровлення, не виплачувалася премія у розмірі п’яти відсотків з позабюджетних надходжень. За ініціативою адміністрації спецпідприємства довелося терміново вносити зміни до колективного договору, які погіршують соціально-економічні гарантії працівників. Тут є вина як профспілкових комітетів, так і Чорнобильської ООП. І хоча профспілкова організація відстежувала стан справ на підприємствах, на ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» умудрилися спрямувати кошти, які надійшли на заробітну плату та її складові, для господарських потреб. Питання, куди дивився профспілковий комітет підприємства? Чому майже півроку профспілкові організації не відстежували ці процеси?

Отже, профспілковим організаціям необхідно вникати у роботу підприємств, їх фінансування і розподіл коштів, вникати у систему формування заробітної плати та її складових і не допускати зниження соціальних стандартів. Для цього необхідно щомісяця здійснювати профспілковий контроль за цими процесами, впливати на ситуацію та запобігати її виникненню.

Тетерін М.В. висвітлив основні проблеми підприємств зони відчуження, які не розв’язуються протягом багатьох років: це і недостатність державного фінансування та неефективність системи управління як підприємствами, так і всередині них самих. Причини тут об’єктивні і суб’єктивні. «З одного боку, у держави недостатньо коштів, а з другого — ми не можемо довести, для чого нам ці кошти потрібні, а головне — що недостатнє фінансування робіт з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи загрожує екологічній безпеці України.

Постійні реорганізації підприємств, зміни їх керівників не дають можливості для подальшого розвитку. Із 1997 року, під девізом зменшення витрат на апарати управління, йде укрупнення підприємств, спочатку з’явилося ДП «Чорнобильсервіс», потім — ДСП «Чорнобильський спецкомбінат»... Це були суто політичні рішення, економії тут ми так і не побачили.

Ми отримали багатопрофільну структуру, якою неможливо ефективно управляти. У цій структурі відсутні замкнені цикли виробництва, раціональний розподіл коштів, який би дозволив удосконалювати матеріально-технічну базу підприємств, зменшується фінансування окремих комплексів порівняно з тим, коли вони були окремими підприємствами, нівелюється поняття розподілу заробітної плати, що призводить до зрівнялівки та виключає зацікавленість й ініціативу підприємств, які входять до складу спецкомбінату, у залученні позабюджетних коштів. Тому необхідно створювати підрозділи за технологічним принципом, удосконалювати систему їх фінансування.

Представник Атомпрофспілки зупинився також на культурно-масовій, спортивній та оздоровчій роботі, яку здійснює Чорнобильська ООП, зокрема щодо оздоровлення працівників у РЦ «Надія» та санаторії «Аркада». Він зауважив, що з кожним роком кількість дітей працівників, які оздоровлюються у відповідних закладах, зменшується. Головна з причин — підприємства не перераховують кошти на культурно-масову, спортивну та оздоровчу роботу. Наприклад, ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» у 2012 році не виділив на зазначені цілі жодної копійки.

Було відзначено роботу аматорів зони відчуження, учасників різноманітних гуртків і спортивних секцій, а також досягнення спортсменів колективу фізкультури «Прип’ять», якому цьогоріч виповнюється 25 років з дня заснування.

Представник Атомпрофспілки доповів про те, що страхова компанія «Енергополіс», з об’єктивних причин, на сьогодні не в змозі виконати свої зобов’язання перед профспілкою, тому Чорнобильська ООП прийняла рішення виплачувати матеріальну допомогу членам профспілки при настанні нещасного випадку за профспілкові кошти.

Щодо інформаційної роботи та здійснення представницької діяльності Чорнобильської ООП Тетерін М. В. відзначив, що, будучи членом колегії ДАЗВ, громадської ради при ДАЗВ України, членом Ради ФПУ, йому вдавалося доносити до органів влади та громадських організацій проблеми підприємств зони відчуження та домагатися їх розв’язання. Як член Ради ФПУ він вніс пропозиції до бюджету України на 2014 рік.

Завершуючи свій виступ, Тетерін М.В. зазначив, що Чорнобильська ООП зайняла принципову позицію по захисту соціально-економічних інтересів працівників, з думкою ЧООП рахуються як на підприємствах, так і в органах виконавчої влади. Все це сприяло позитивному вирішенню низки актуальних питань.

Уже традицією стали виступи на звітній конференції голів первинних профспілкових організацій, які інформують про стан справ, проблеми, які постали перед профспілковими організаціями, та дії з їх розв’язання. Виборні члени ЦК Атомпрофспілки, члени постійних комісій ЦК також звітують про відповідну роботу та виконання своїх обов’язків у складі Чорнобильської ООП. Так, член ЦК Атомпрофспілки Бугаєнко М.О. розповів про свою роботу у Статутній комісії, участь у З’їзді Атомпрофспілки. Поінформував про співпрацю профспілки з керівництвом підприємств, що сприяло вирішенню багатьох питань. Відзначив активну та плодотворну діяльність у цьому Представника Атомпрофспілки. Промовець не залишив без уваги і питання залучення запозиченої праці на підприємствах зони відчуження, дав критичну оцінку діям керівництва, яке погодилося на експеримент із застосуванням аутсорсингу на базі їдальні «Казка», та закликав захистити її працівників від негативних наслідків цього експерименту.

Бугаєнку М.В., як члену Статутної комісії Атомпрофспілки, було поставлено запитання щодо правомірності діяльності у складі ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» двох первинних, відокремлено діючих, профспілкових організацій Атомпрофспілки, а саме профспілкової організації підприємства та паралельно профспілкової організації — ПВО-2, та доручено врегулювати його відповідно до Статуту Атомпрофспілки. Бугаєнко М.О. зауважив на це, що питання вивчається і буде вирішено найближчим часом. Інша профспілка, що діє на підприємстві, а саме осередок НПГ України, на його погляд, не заважає, але й не допомагає Чорнобильській ООП вирішувати питання соціально-економічного захисту працівників. Він закликав присутніх у залі представників НПГ України взаємодіяти, а не користуватися соціальними досягненнями Атомпрофспілки.

Новгородський М.В., голова ППО ДСП ЦППРВ, у своєму виступі зазначив, що коштів підприємства вистачає тільки на виконання виробничо-господарської діяльності та заробітну плату. «Ще невідомо, як буде проводитися фінансування робіт цього року. За розрахунками підприємству не вистачить коштів не тільки на соціально-економічні питання, а й на виробничо-господарську діяльність. Про ніяке підвищення середньої заробітної плати не йдеться. Ми вже сьогодні звертаємося до Ради голів Чорнобильської ООП, представників ДАЗВ України з проханням допомогти у вирішенні питання збільшення фінансування державної програми».

Продовжив дебати голова первинної профспілкової організації ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» Рижук В.М., який, зокрема, зазначив, що профспілкова організація у 2012 році частково здала свої позиції з соціально-економічного захисту працівників, із запізненням почала реагувати на труднощі з виконання соціальної складової кошторису підприємства. І хоча частково вдалося вирішити питання з виплати матеріальної допомоги до відпустки, проте не всі працівники її отримали у повному обсязі. Промовець звернувся до керівництва ДАЗВ України та підприємства вирішити питання про недостатнє фінансування підприємства у 2013 році та про тиск з боку ДАЗВ України на планово-економічний відділ підприємства під час підготовки кошторису спецкомбінату. «Плановий відділ підприємства не захищає свою програму, а тільки погоджується з пропозицією ДАЗВ України». Він також зауважив представникам ДАЗВ України, що працівники ПВО-1 та ПВО-2 до сьогодні не отримали заробітної плати за лютий.

У своєму слові начальник фінансово-економічного відділу ДАЗВ України Байлюк О.О. відповів, що Держагентство отримує розпис бюджетного фінансування з визначеними обсягами та джерелами коштів. Усі видатки на діяльність конкретних підприємств планують їх виробничі та планові підрозділи. Щодо асингування робіт ПВО-1 та ПВО-2, то зараз вирішується питання щодо перезатвердження порядку їх фінансування.

На запитання із залу, чому не коригуються програми робіт відповідно до доведеного фінансування у бік зменшення, натомість вирішуються проблеми недофінансування за рахунок соціальної складової, Байлюк О.О. відповів, що директивно до підприємств ніхто плани не доводить. Як підприємства їх захищають, такі кошти на виконання робіт і отримують. «У державі важка ситуація і на це треба зважати».

Голова первинної профспілкової організації СМСЧ-16 Сокол В.Г., повідомив з трибуни конференції, що у 2012 році, як і на інших підприємствах зони відчуження, у СМСЧ була одна проблема — недостатність фінансування державної установи МОЗ України. Бракує коштів на придбання ліків, інструментарію, спецодягу. «Тільки за рахунок платних послуг ми можемо працювати. З одного боку, медицина у нас безоплатна, з іншого — є директиви МОЗ залучати позабюджетні кошти за рахунок платних послуг. Виникають конфлікти між держзакладом та пацієнтами. Турбує і питання розміру заробітної платні, яка є найнижчою серед підприємств зони відчуження. Премії у 2012 році

медичні працівники отримали лише на своє професійне свято». Оцінюючи роботу Представника Атомпрофспілки та штатних працівників Чорнобильської ООП, Сокол В.Г. висловив їм подяку за повсякчасну допомогу у вирішенні питань установи та працівників зони відчуження.

Голова ППО ДСП УКБЗВ Стасюк Г.С. розповіла про спільну ефективну роботу у 2012 році профспілкового комітету та адміністрації підприємства, про те, що, незважаючи на недостатнє фінансування, вдалося зберегти працездатний колектив та соціально-економічні гарантії працівників. Промовець звернулася із запитанням до ДАЗВ України щодо несправедливого, на її погляд, розподілу коштів між підприємствами. Вона зазначила, що ДСП УКБЗВ — єдине підприємство, якому ДАЗВ України не дозволило включити витрати до кошторису підприємства на доплати за роботу вахтовим методом, охорону праці тощо. Подякувала особисто Тетеріну М.В., який надає постійну підтримку профспілковій організації у вирішенні нагальних питань, та запропонувала визнати роботу Представника Атомпрофспілки задовільною.

Чернецька О.І., член Ревізійної комісії Атомпрофспілки, голова цехової профспілкової організації ЕВК ДСП «Чорнобильський спецкомбінат», у своєму виступі розповіла про роботу комісії Атомпрофспілки та особисту участь у її діяльності.

Заступник голови ДАЗВ України Проскура М.І., виступаючи, зокрема, підкреслив, що фінансування в межах бюджету в останні роки було виконане завдяки співпраці працівників Держагентства та профспілки. Водночас він зауважив, що плановими службами підприємств недостатньо відпрацьовуються документи, керівники не можуть захистити програми робіт підприємств, належним чином обґрунтувати реальні потреби фінансування та доповісти (відзвітувати) про виконання цих виробничих програм. А стосовно змін в управлінні підприємствами, їх укрупнення, то ДАЗВ України пропонувало здійснити цю реорганізацію за виробничим принципом, але міністром було прийнято інше рішення, тому ми повинні його виконувати. Щодо створення підрозділів за функціональним призначенням на ДСП «Чорнобильський спецкомбінат», то є для цього певні служби, які повинні зробити відповідні дослідження та прийняти рішення. Про недостатність коштів. Бюджет прийнятий і ми не можемо брати фінансові зобов’язання вищі, ніж визначені бюджетом. Тому керівники підприємств повинні шукати додаткові джерела фінансування. Промовець також зазначив, що з ініціативи ЦК Атомпрофспілки голові профільного Комітету Верховної Ради України, після нещодавньої робочої зустрічі на ЧАЕС, були подані пропозиції саме про зміни управління підприємствами зони відчуження.

Щодо застосування аутсорсингу на базі їдальні «Казка», за словами Проскури М.І., голова ДАЗВ України Холоша В.І. не проти експерименту, якщо це приведе до зменшення видатків на харчування та підвищення його якості. Представники підприємства пристали на таку думку голови ДАЗВ України.

Про ДСП УКБЗВ заступник голови ДАЗВ України зауважив, що підприємству необхідно чітко планувати свою роботу, активніше та з належним обґрунтуванням брати участь у тендерних процедурах, учитися економити державні кошти та здійснювати дійовий контроль за їх використанням.

У заключному слові Тетерін М.В. відповів на запитання присутніх. Щодо додаткового фінансування підприємств зони відчуження він зауважив, що проблему необхідно розв’язувати спільно з ДАЗВ України та вишукувати підприємствами зони відчуження додаткові джерела фінансування.

Конференція визнала роботу Представника Атомпрофспілки у 2012 році задовільною та звернулася до керівництва Державного агентства України з управління зоною відчуження та ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» з пропозицією про поліпшення системи управління (створення відокремлених підрозділів з виробничим принципом).

Одним із «гарячих» питань на конференції було укладання договору на надання послуг з харчування персоналу підприємств зони відчуження, як пілотного проекту із застосуванням системи аутсорсингу на базі їдальні «Казка». Тетерін М.В., зокрема, доповів про розгляд Держагентством та ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» можливості запровадження методу запозиченої праці (аутсорсингу) на підприємствах зони відчуження, його мету, терміни застосування, про переговори з комерційним директором фірми. За його словами, під час переговорів представник фірми не відповів на жодне питання з боку профспілки, про вартість та якість харчування, хто працюватиме та на яких умовах тощо. На такі ж запитання Тетерін М.В. не отримав конкретної відповіді і від керівництва ДСП «Чорнобильський спецкомбінат». Отже, підприємство хоче вирішити питання неефективного керування комплексом громадського харчування шляхом застосування аутсорсингу. Не відомі і майбутні наслідки цього експерименту. Тетерін М.В.

зіслався на приклад їдальні «Енергетик», яка обслуговує працівників зарубіжної фірми «Новарка», які зводять на ЧАЕС «Укриття-2»: плинність кадрів, низька заробітна плата харчовиків, брак через це досвідчених кухарів, випадки отруєння працівників тощо. А також він висловив занепокоєння тим, що це тільки початок наступу приватних фірм на підприємства зони відчуження та «витискання» їх з державної Чорнобильської програми.

Представник Атомпрофспілки передав загальну думку про те, що проводити експерименти над людьми неприпустимо, до того ж за державні кошти, і наголосив на  необхідності захисту працівників комплексу громадського харчування, які працюють на цьому підприємстві з перших днів аварії на Чорнобильській АЕС, які в умовах хронічного недофінансування, дефіциту продуктів протягом багатьох років чесно виконували свої обов’язки — надавали послуги з харчування працівникам зони відчуження. Зважаючи на це, Тетерін М.В. запропонував удосконалити систему організації харчування шляхом заміни талонів харчування на електронні картки за аналогією тих, що використовуються на ДСП ЧАЕС.

Конференція, заслухавши інформацію Представника Атомпрофспілки «Про позицію Чорнобильської ООП у питанні застосування системи аутсорингу на підприємствах зони відчуження», постановила звернутися до голови ДАЗВ України Холоші В.І. та генерального директора ДСП «Чорнобильській спецкомбінат» Кушніренка С.М. з вимогою не приймати рішення про укладання вищезазначеного договору без попереднього обговорення з профспілкою соціально-економічних наслідків цього експерименту відповідно до п. 1.39, 1.43 Генеральної Угоди, п. 3.5. Галузевої Угоди між ДАЗВ України

та Атомпрофспілкою і п. 3.7. колективного договору ДСП «Чорнобильський спецкомбінат».

Конференція вважає, що дії по застосуванню аутсорингу на підприємствах зони відчуження можуть спричинити скорочення робочих місць та соціальну напругу, і зобов’язала Раду голів Чорнобильської ООП протидіяти усіма законними способами запровадженню аутсорингу на підприємствах зони відчуження. За необхідності провести акції протесту.

Запропоновано ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» запровадити електронну систему розрахунків при наданні лікувально-профілактичного харчування працівникам зони відчуження.

Під час розгляду четвертого та п’ятого питання порядку денного делегати заслухали інформацію Представника Атомпрофспілки «Про виконання бюджету Чорнобильської ООП у 2012 році» та інформацію ревізійної комісії ООП, а також питання «Про бюджет Чорнобильської ООП на 2013 рік».

На конференції прийнято рішення щодо їх затвердження та надано право Раді голів Чорнобильської ООП щоквартально вносити, у разі потреби, зміни до кошторису Чорнобильської ООП з подальшим інформуванням членів профспілки.

Геннадій МИХАЙЛЮК,

провідний експерт ЧООП

м. Чорнобиль

останні публікації
17.04.2024
За чистоту!
Ми усі прагнемо перемоги та попри війну маємо дотримуватись доброї української традиції — великої спільної толоки....
16.04.2024
Нетішинські шаблісти взяли участь у Чемпіонаті
Юні спортсмени, які тільки розпочинають свій шлях у професійному спорті, на рівних змагалися з досвідченими шаблістами. І хоча цього...
13.04.2024
Діяльність СхідГЗК перевірили інспектори МАГАТЕ
10-11 квітня на ДП «СхідГЗК» працювали інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Мета візиту — перевірка відсутності незаявлених...
15.04.2024
«Перемога залежить від кожного з нас»
У межах загальностанційної патріотичної акції «Я допомагаю ЗСУ!» працівники Рівненської АЕС передали українським військовим 65 FPV-дронів та два квадрокоптери...
14.04.2024
ПАЕС продовжує заходи для дітей
Учні ліцею №4 м Южноукраїнськ корисно та продуктивно провели позаурочний час в інформаційному центрі «Імпульс». Діти стали активними учасниками...