Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

Успішні практики співпраці профспілок та урядів

18.05.2020

Успішні практики співпраці профспілок та урядів у світі та приклади боротьби

 Для того, щоб обмежити прямі наслідки COVID-19 для здоров'я працівників і їх сімей і в той же час пом'якшити непрямі наслідки пандемії для світової економіки, потрібні оперативні та узгоджені відповідні політичні заходи на національному і глобальному рівнях. Першочерговим завданням тут повинний бути захист працівників та їхніх сімей від загрози інфікування. Найважливішу роль у стимулюванні економіки, зокрема, в плані впливу на попит, повинні зіграти заходи, спрямовані на захист тих, чиї доходи постраждали в результаті зараження або згортання економічної діяльності. Крім того, люди, чиї доходи захищені, менш схильні приховувати можливе зараження - особливо це справедливо по відношенню до малозабезпечених і представників і без того вразливих категорій працівників.

Найважливіший інструмент вироблення і реалізації довгострокових рішень на всіх рівнях, від місцевого до всесвітнього, - тристоронній соціальний діалог за участю урядів, організацій працівників і роботодавців. Для цього необхідно, щоб соціальні партнери були сильними, незалежними і демократичними організаціями.

В умовах підвищеної соціальної напруги і недовіри до державних інститутів зміцнення поваги та довіри до механізмів соціального діалогу створює міцну основу для включення працівників і роботодавців у спільну з урядами роботу з подолання кризи. Не менше значення має і соціальний діалог на рівні підприємств.

Поки що практичний досвід свідчить про різні сценарії стосовно використання соціального діалогу під час впровадження антикризових заходів. У низці країн уряди проводять належний (тристоронній) діалог та консультації із соціальними партнерами стосовно вжиття термінових та належних заходів – це, наприклад, Фінляндія, Нідерланди, Швеція. У деяких країнах пропозиції профспілок підтримуються роботодавцями та реалізовуються через колективні угоди. В інших країнах профспілки навіть у період карантину не відмовляються від використання свого права на колективні дії, включаючи страйки, для того, щоб переконати уряди (та роботодавців) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення належного захисту працівників, які продовжують працювати. Разом з тим, у низці країн мають місце спроби з боку урядів скористатися надзвичайними повноваженнями для швидкого внесення змін до законодавчих норм, що обмежують права профспілок.

Нижче наведені деякі приклади успішної співпраці соціальних партнерів та дій профспілок з метою пом’якшення соціально-економічних наслідків кризи.

 Австрія

Соціальні партнери домовилися про виділення 400 мільйонів євро на схему скороченого робочого часу. Австрійська федерація профспілок (ÖGB), її членські організації та Австрійська палата праці (АК) закликали до прийняття пакету допомоги для працівників, який був підтриманий соціальними партнерами та федеральним урядом: для тих, хто працює скорочений робочий час, виділено 400 мільйонів євро негайної допомоги для компаній, щоб пережити кризу, викликану коронавірусом. Усього загальний обсяг кризового фонду для «підтримки бізнесу та зайнятості» - 4 мільярди євро.

Рівень відшкодування доходів працівників, які перейшли на скорочений робочий час: 80%, якщо брутто зарплата до такого переходу перевищувала 2 685 євро; 85%, якщо брутто зарплата становила від 1 700 до 2 685 євро; 90%, якщо вона була меншою 1 700 євро. Працівник отримує від роботодавця заробітну плату за фактично відпрацьований час та доплату до відповідного рівня відшкодування доходів у вигляді допомоги, що фінансується Державною службою зайнятості.

 Бельгія

У рамках Національної ради праці було укладено колективну угоду між роботодавцями та профспілками, що встановлює режим припинення дії трудових договорів та режим праці зі скороченим робочим часом внаслідок економічних причин через коронавірусну кризу. У випадку повного простою працівник отримує за рахунок роботодавця допомогу у розмірі 5 євро за кожен день простою.

Після короткочасних колективних акцій, головним чином, демонстративного залишення роботи в магазинах мереж роздрібної торгівлі, таких як Delhaize і Carrefour, бельгійські профспілки, що діють в секторі масової роздрібної торгівлі

змогли домогтися проведення успішних переговорів на рівні окремих компаній з питання надання додаткової компенсації у грошовій формі, або у вигляді додаткової відпустки. 6 квітня соціальні партнери затвердили угоду про погодинну компенсацію працівникам для всієї групи Colruyt (мережі магазинів Bioplanet, Okay, CRU, Dreamland). Договір говорить про надання 30 хвилин відпустки за кожен відпрацьований день до максимальної межі в 5 днів або 36 годин, які будуть нараховуватися в період з 9 березня по 30 червня. Крім того, передбачені премії і ваучери для працівників та волонтерів відділів продаж і централізованих служб, а також суму талонів на харчування було збільшено на 4 євро.

Працівники мережі супермаркетів Lidl тепер зможуть отримати доступ до додаткових семи днів відпустки (понад передбачених законом), це включає працівників як торгових точок, так і головного офісу і центральних служб Lidl. Кількість додаткових годин до відпустки буде розраховуватися пропорційно фактично відпрацьованому часу в період з 13 березня по 30 червня 2020 року. Профспілки також добилися видачі еко-ваучерів усім співробітникам (включаючи студентів і тимчасових працівників), сума яких також буде розраховуватися пропорційно відпрацьованому часу, але не може перевищувати 250 євро. І нарешті, працівники, які працюють у віддаленому режимі, отримають премію в розмірі 3 євро в день. Інші угоди стосуються наступних мереж роздрібної торгівлі: Aldi (5 додаткових днів до відпустки, підвищення суми талонів на харчування на 1 євро, видача ваучерів на придбання продукції), Delhaize (5 днів до відпустки і від 400 до 470 євро у вигляді талонів на харчування, придбання товарів і знижок); угоди з мережами Cora, Carrefour і Match укладені, але ще не ратифіковано.

 Данія

Соціальні партнери та уряд уклали тристоронню угоду щодо пакету допомоги працівникам з метою захисту робочих місць у Данії та забезпечення того, щоб працівники отримували зарплату в звичайному розмірі. Відповідно до угоди, компанії, які зіштовхнулися з необхідністю звільнити більше 30% своїх працівників або більше ніж 50 працівників, мають право на компенсацію заробітної плати.

Держава пропонує компенсацію у розмірі 75 відсотків заробітної плати відповідних працівників, але не більше 23 000 крон, якщо роботодавець погодиться не звільняти працівників, а тимчасово припинити їх роботу. Компанія може отримати компенсацію заробітної плати за три місяці – з 9 березня по 9 червня 2020 року.

Працівник, на заробітну плату якого компанія прагне отримати компенсацію,  повинен узяти відпустку тривалістю п’ять днів у період компенсації. Якщо у працівника не має права на оплачувану відпустку, то він має взяти відпустку за свій рахунок, або за рахунок майбутньої відпустки.

Нова тристороння угода була укладена між соціальними партнерами – профспілками 3F та HORESTA, а також Данським агентством з питань ринку праці та підбору персоналу. Відповідно до угоди, замість звільнення працівників туристичної галузі, ресторанного та готельного бізнесу, роботодавці пропонуватимуть своїм працівникам 30-денне цільове онлайн-навчання. Компанії отримуватимуть відшкодування заробітної плати найманих працівників за рахунок різних резервних фондів. Єдиним видатком для компаній є оплата дистанційного навчання.

 Болгарія

Національна рада з питань тристороннього співробітництва схвалила пропозицію Конфедерації незалежних профспілок Болгарії, щоб усі сектори, які постраждали від поточної кризи, мали право на державну допомогу за схемою 60:40, яка передбачає, що уряд покриває 60% зарплат працівників, а роботодавці - решту 40 відсотків. Таким чином, було відхилено пропонований урядом обмежений список підприємств, які мала підтримати держава.

Право на підтримку матимуть тільки ті підприємства, які припинили діяльність внаслідок наказів міністра охорони здоров'я про закриття торгових центрів, ресторанів, розважальних закладів, кінотеатрів тощо.

Соціальні партнери підтримали пропозицію КНПБ про те, що компанії, чий дохід зменшився на 20%, також можуть звернутися за допомогою. Щоб показати зменшення доходу, компанії повинні надати свої звіти за останній рік та дані про цей рік до Бюро праці. Для прозорості буде створено державний реєстр усіх підприємств, які отримують фінансування за цією схемою. Його вестиме Національний інститут соціального забезпечення.

Тристороння рада підтримала ще один вид допомоги, запропонований КНПБ - для працівників, яких наказом роботодавця переведено на скорочений робочий час. У цьому випадку знову застосовуватиметься критерій зниження продажів, та передбачено пропорційну компенсацію працівникам утраченого доходу внаслідок скорочення робочого часу, але не більше 60 відсотків їхньої зарплати. Підтримка роботи скорочений робочий час поширюватиметься на всі галузі економіки.

 Великобританія

У конструктивному діалозі з Британським конгресом тред-юніонів Урядом було введено в дію схему адміністративних відпусток (furlough programme) з метою збереження робочих місць. За цією схемою уряд узяв на себе витрати на заробітну плату майже четвертої частини робочих місць у країні. Працівники, які не можуть виконувати свої функціональні обов’язки, будуть отримувати від держави 80% своєї зарплати, але не більше 2500 фунтів стерлінгів у місяць. Компанії можуть доплачувати працівникам решту зарплати на свій вибір. Компанії також повинні сплачувати страхові та пенсійні внески за відповідних працівників.

У рамках програми захищено 7,5 мільйона робочих місць, які б були втрачені у противному випадку. Підтримку отримали майже мільйон роботодавців, які без неї могли б збанкротувати. Окрім невеликих фірм, нею скористалися такі гіганти, як Макдональдс, KFC, British Airways (30 тисяч співробітників), EasyJet (половину працівників), туристичний оператор TUI (11 тисяч працівників).

Нещодавно було оголошено про продовження дії програми після 1 серпня. З метою забезпечення повернення працівників на роботу, держава продовжуватиме надавати підтримку до кінця жовтня, право на неї матимуть і ті, хто почав працювати неповний робочий день, однак роботодавці будуть зобов’язані взяти на себе частину витрат на їхню зарплату.

 Латвія

Конфедерація вільних профспілок Латвії (LBAS) та Конфедерація роботодавців Латвії (LDDK) виступили зі спільною заявою на підтримку дій уряду щодо зменшення впливу кризи на бізнес та працівників Латвії. Соціальні партнери повністю підтримали вжиті до цього часу урядові заходи та закликали парламент Латвії (Сейма), уряд та Банк Латвії зробити все можливе для того, щоб якомога більше компаній пережили цю кризу шляхом збереження робочих місць та працевлаштування громадян Латвії

Соціальні партнери наголосили на необхідності:

- спільної відповідальності уряду, бізнесу, працівників та громадян за те, що робиться для подолання кризи;

- рішучих дій уряду щодо збереження бізнесу в найближчому майбутньому, збереження робочих місць та запобігання нової хвилі еміграції;

- негайного забезпечення 100% виплати лікарняних з державного бюджету.

Після консультацій із соціальними партнерами Кабінет Міністрів Латвії схвалив законопроект Міністерства фінансів щодо заходів з подолання кризи, спричиненої коронавірусом Covid-19, та її впливу на бізнес, який включає цілий комплекс заходів державної підтримки, в тому числі виплати, працівникам.

Передбачено, що у галузях, які найбільше страждають від кризи Ковід-19, працівникам буде виплачено 75 % заробітної плати з державного бюджету, але не більше 700 євро на місяць. Ці платежі з державного бюджету не обкладатимуться  податком на доходи фізичних осіб та соціальними внесками.

 Швеція

Керівництво Конфедерації профспілок підтримує щоденні контакти з урядом та організацією роботодавців, Конфедерацією шведських підприємств, а також з партіями більшості в Риксдагу.

Майже всі колективні угоди закінчуються протягом весни. Переговори щодо заробітної плати 2020 року перенесені через коронавірус. Профспілки та організації роботодавців погодились відновити їх восени. Відповідні колективні угоди будуть продовжені до 31 жовтня 2020 року.

Профспілка працівників готелів та ресторанів Швеції уклала кризову угоду, що базується на урядових правилах роботи у час простою. Термін простою визначається спільно сторонами на кожному робочому місці. Він може скласти максимум 6 місяців з можливим продовженням на 3 місяці. Крім того, застосовуються такі правила:

          При скороченні обсягів роботи на 20% зарплата зменшується на 4%.

          При скороченні обсягів роботи на 40% зарплата зменшується на 6%.

          При скороченні обсягів роботи на 60% зарплата зменшується на 7,5%.

 Фінляндія

Угода національних соціальних партнерів від 18 березня передбачає декілька тимчасових змін до трудового законодавства у сфері колективних звільнень. Соціальні партнери, однак, підкреслили, що звільнення є крайнім засобом. Першим пріоритетом є забезпечення іншою роботою чи навчання. 20 березня уряд Фінляндії врахував більшість пропозицій соціальних партнерів у своєму плані економічної підтримки щодо подолання пандемії коронавірусу з бюджетом приблизно 15 мільярдів євро.

 Бельгія

Після низки коротких колективних акцій працівників супермаркетів, головним чином, у формі невиходу на роботу, бельгійські профспілки у секторі роздрібної торгівлі змогли розпочати успішні переговори щодо додаткової компенсації працівникам, фінансової та/або у вигляді додаткової відпустки.

Наприкінці березня профспілки поліцейських оголосили страйк, вимагаючи покращення безпеки та охорони здоров'я, зокрема, забезпечення поліцейських масками.

6 квітня профспілки, які представляють так звані захищені робочі місця (підприємства, на яких багато працівників з обмеженими можливостями), зробили страйкове попередження, оскільки ці підприємства все ще включені у список основних/важливих послуг і люди з інвалідністю вимушені продовжувати працювати.

 Італія

Профспілки вимагали знизити кількість працюючих компаній. У результаті страйків, що відбулися в кінці березня в декількох галузях, Міністерство економічного розвитку 25 березня внесло зміни до свого указу від 22 березня та зменшило перелік дозволених видів діяльності. Це, зокрема, призвело до закриття підприємств автомобілебудування, швейної промисловості, гумової промисловості, сільськогосподарського машинобудування, а також у деяких секторах хімічної, пластмасової та паперової промисловості.

Внаслідок тиску профспілок влада для фінансової підтримки економіки виділила 55 млрд євро. На закупівлю продуктів нужденним виділено 400 млн євро, а також кошти з бюджетів регіонів. Самозайняті громадяни отримали з бюджету одноразову виплату в 600 євро, вони також можуть у спрощеному порядку взяти кредит на суму до 25 тис. євро.

C 4 травня 2020 року деякі обмеження пом'якшені, до роботи повернулися, за різними оцінками, від 3 до 4 мільйонів осіб.

Однак представники сільськогосподарської галузі вважають, що запропоновані урядом заходи підтримки сільського господарства не тільки недостатні, а й вводяться з запізненням - з початку загальнонаціонального карантину пройшло вже 2 місяці. Підприємства галузі не отримують підтримки, частина економічних заборон продовжує діяти, і ситуація фактично змушує громадян шукати роботу на чорному ринку. Так, збирачі врожаю в Італії мають намір провести 21 травня загальнонаціональний страйк.

Працівники низки транспортних компаній Рима 24 лютого провели страйк, у якому взяли участь водії автобусів, поїздів метро, трамваїв і деяких ліній приміського сполучення. При цьому раніше 8:30 ранку і в проміжку з 17 до 20 годин рейси виконувалися.

У сьогоднішніх умовах страйки перетворилися на особливо грізну зброю. Адже і без того прогнозуються багатомільярдні втрати для економіки через відсутність туристів і скорочення обсягів виробництва і експорту. Кожен місяць нинішнього простою обходиться економіці Італії в 2-3% ВВП, вважають експерти.

 Франція

Прем'єр-міністр Франції Едуар Філіп закликав до «колективної» мобілізації для подолання економічної кризи. За його словами, Франція, як тільки криза в галузі охорони здоров'я пройде, відреагує на економічну кризу і «загальне збіднення», яке відбудеться.

«Я вважаю, що, якщо ми хочемо повернути собі процвітання, вийти за рамки цього важкого удару для Франції, нам доведеться колективно віддавати себе роботі, солідарності, винахідливості», - зазначив Едуард Філіп.

За наполяганням профспілок, міністерство охорони здоров'я Франції оголосило про виділення майже 700 мільйонів євро для фінансування премій усім медичним та соціальним працівникам. Для тих, хто працював у 33 департаментах, які найбільше постраждали від епідемії, премія становитиме 1500 євро. Для інших - 1000 євро. Ці бонуси не обкладаються податком і внесками в систему соціального забезпечення.

Розширені і посилені заходи часткового безробіття і корпоративного фінансування. Вони вже захищають вісім мільйонів співробітників і багато підприємств.

Як відомо, Загальна конфедерація праці у Франції подавала заявку на проведення в квітні страйку на знак протесту, зокрема, проти відсутності захисту від коронавируса в місцевих державних службах, але потім відкликала на прохання уряду у зв’язку з карантином.

28 січня мітинг протесту пожежних у Парижі переріс у масові безлади і зіткнення з поліцією. Для розгону протестуючих поліція використовувала сльозогінний газ, деякі учасники акції були побиті гумовими кийками.

Пожежні профспілки вимагають від уряду підвищення надбавки до зарплати за небезпечні умови праці, що не змінювалася з 1990 року, а також скасування пенсійної реформи.

Міністерство праці Франції має намір ініціювати переговори з соціальними партнерами, щоб адаптувати правила страхування по безробіттю в період кризи, пов'язаного з епідемією COVID-19. Згідно з даними, опублікованими центром зайнятості Франції, число безробітних у березні виросло на 7,1%, склавши 3732 млн осіб. Міністерство стверджує, що «безробіття зростає, тому що компанії в нинішніх умовах більше не наймають співробітників, а не тому, що їх масово звільняють».

Щоб уникнути жорстоких звільнень, уряд Франції створив і розширив систему часткового безробіття, яка в даний час приносить користь більш ніж десяти мільйонам французів.

Щоб засудити очікувані наслідки реформи страхування на випадок безробіття для сезонних працівників, профспілки у Франції закликали до страйку на кількох гірськолижних курортах, повідомляє Le Figaro.

Повідомлення були направлені компаніям, які управляють гірськолижними курортами в департаментах Савойя, Верхня Савойя і Верхні Альпи у звязку  з тим, що вони   хотіли ставитися до сезонних працівників як до звичайних, у той час як їхні методи роботи зовсім інші.  Переговори виявилися успішними, і профспілки відкликали повідомлення про страйк.

За даними міністерства праці Франції, понад мільйон осіб задіяні в сезонних роботах (в середньому два місяці) в період з квітня по березень. Майже половина сезонних працівників працює в секторах громадського харчування, проживання і відпочинку.

У результаті пандемії Covid-19 було прийнято низку заходів у самих різних областях, покликаних захистити здоров'я людей, економіку і, що більш важливо, трудящих, їх робочі місця і їх доходи. Надзвичайні обставини дійсно вимагають надзвичайних заходів

У Франції понад 10 800 додаткових готельних місць у даний час виділені для розміщення бездомних під час епідемії. 1 квітня була також запущена система видачі ваучерів на надання послуг, що дозволяє бездомним людям купувати продукти харчування та засоби гігієни під час епідемії. Ваучери на суму 7 євро розподіляються місцевими асоціаціями та префектурами.

Міністр економіки Франції Бруно Ле Мер заявив, що економічна криза, викликана епідемією COVID-19, «триватиме роки».

«Ця криза - це не тижні, не місяці, а роки. І я думаю, що ми повинні розраховувати на те, що ми маємо це протягом багатьох років, перш ніж вийти з економічних наслідків кризи », - зазначив міністр. У цьому році ВВП Франції скоротиться на 8%, дефіцит державного бюджету збільшиться на 9% і державний борг на 115%.

Ліберальний аналітичний центр l'Institut Montaigne запропонував жителям Франції більше працювати, щоб впоратися з економічною кризою, пов'язаним з епідемією коронавируса. Інститут закликає до збільшення тривалості робочих днів, щоб протистояти економічним наслідкам епідемії.

L'Institut Montaigne також хоче збільшити робочий час, але без додаткової оплати співробітникам, пропонуючи компаніям виплатити понаднормові в наступному році або навіть пізніше.

Серед інших заходів, аналітичний центр пропонує скасувати деякі державні свята. Крім того, L'Institut Montaigne виступає за збільшення робочого часу для державних службовців у тих сферах діяльності, які необхідні для підтримки економіки.

Безперечно, що реалізація  подібних пропозицій призведе до активізації протестного руху в країні. Тільки через коронавірус був припинений загальнонаціональний страйк у Франції, який тривав більше трьох тижнів поспіль. У столиці Франції напередодні Різдва повноцінно працювали тільки дві з 16 ліній метрополітену, шість були повністю закриті. Незважаючи на це, понад 50 відсотків французів підтримали страйк працівників транспорту проти пенсійної реформи уряду.

Як показали економічні кризи минулого, найважливішу роль у виробленні ефективних заходів у відповідь на рівні підприємства, галузевому та макроекономічному рівнях грає конструктивний і безперервний соціальний діалог між урядами та соціальними партнерами. Діючи в односторонньому порядку, уряди не в змозі ні ліквідувати причини і наслідки кризи, ні забезпечити соціальну стабільність і відновлення. Соціальний діалог - незамінний інструмент продуманого управління кризовими ситуаціями і прискорення відновлення, а також найважливіший засіб управління при проведенні реформ. Випробувані канали зв'язку і постійні діалог з урядом - ключова умова виходу з кризи.

 

Читайте також:

11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
08.04.2024
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Продовжуємо знайомити читачів з історіями мужніх захисників. Герой нашої сьогоднішньої публікації – жовтоводець Артем Пікущенко, який з перших днів...
04.04.2024
 Тільки разом ми здолаємо ворога!
Тільки разом ми здолаємо ворога!
27 квітня Галина Козакова відзначатиме 40 років своєї праці на Інгульській шахті, структурному підрозділі Східного ГЗК, найбільшої з уранових...
04.04.2024
Майже тридцять років в професії
Майже тридцять років в професії
Сергій Помпенко, апаратник виробництва сірчаної контактної кислоти, – старожил СКЦ. У цеху працює з 1995 року. Прийшов учнем, а...
останні публікації
17.04.2024
За чистоту!
Ми усі прагнемо перемоги та попри війну маємо дотримуватись доброї української традиції — великої спільної толоки....
16.04.2024
Нетішинські шаблісти взяли участь у Чемпіонаті
Юні спортсмени, які тільки розпочинають свій шлях у професійному спорті, на рівних змагалися з досвідченими шаблістами. І хоча цього...
13.04.2024
Діяльність СхідГЗК перевірили інспектори МАГАТЕ
10-11 квітня на ДП «СхідГЗК» працювали інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Мета візиту — перевірка відсутності незаявлених...
15.04.2024
«Перемога залежить від кожного з нас»
У межах загальностанційної патріотичної акції «Я допомагаю ЗСУ!» працівники Рівненської АЕС передали українським військовим 65 FPV-дронів та два квадрокоптери...
14.04.2024
ПАЕС продовжує заходи для дітей
Учні ліцею №4 м Южноукраїнськ корисно та продуктивно провели позаурочний час в інформаційному центрі «Імпульс». Діти стали активними учасниками...