Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2022, 6
   

Україна пройшла опалювальний сезон в умовах війни

29.04.2022

Витриманий удар. Як Україна пройшла опалювальний сезон в умовах війни

«Обвал національної енергосистеми під час опалювального сезону був одним із планів повномасштабної агресії російської федерації проти України. Була задіяна армія "експертів", які пророкували зрив опалювального сезону, – з інтерв’ю міністра енергетики Германа Галущенка «Європейській правді».

– Утім, за вікном кінець квітня, і опалювальний сезон 2021-2022 років в Україні успішно завершений. Більше того, українська енергосистема впевнено пропрацювала місяць в ізольованому режимі і тепер синхронізована з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E.

Ми поламали плани путіна у сфері енергетики – так само, як наша армія і суспільство поламали його плани "бліцкригу". Цей опалювальний сезон став безпрецедентним за складністю та викликами для енергетики й енергетиків, але звичайним для громадян.

Не було ні віялових відключень електричної енергії, ні перерв у тепло- чи газопостачанні споживачів через нестачу енергоресурсів, ні зростання комунальних платежів, як лякали відверті провокатори.

Майже девʼять місяців команда Міненерго разом з іншими органами влади та всім паливно-енергетичним комплексом України працювали в режимі 24/7, оперативно ухвалюючи та реалізовуючи необхідні рішення.

Навіть у спокійні часи для сектору електроенергетики осінньо-зимовий період (ОЗП) особливий, оскільки зростають попит на електроенергію і навантаження на генерацію (з 360-380 млн кВт-год влітку до 480-500 млн кВт-год взимку).

Однак під час цього ОЗП ми бачили тривожні сигнали "зі сходу". Ми були впевнені, що росія зробить усе, щоб зірвати роботу енергосистеми України в ізольованому режимі, заплановану на зиму 2022 року.

Тому Міненерго розробило, а Кабмін затвердив план проходження опалювального сезону на півтора місяця раніше, ніж зазвичай: на початку літа.

Рекорди мирного атому

Ударним активом енергосистеми України під час цього опалювального сезону стала атомна генерація. Міненерго та "Енергоатом" готувалися до виведення атомних станцій на максимальну потужність взимку.

За жовтень 2021 року – лютий 2022 року АЕС виробили 40,73 млрд кВт-год електроенергії, що на 7,4 млрд кВт-год (22%) більше за аналогічний показник 2020-2021 років. Це дозволило зменшити потребу у вугіллі на 3,8 млн тонн.

Атомна генерація у 2022 році поставила три рекорди. Уперше Запорізька АЕС працювала на своїй проєктній потужності – 6,1 ГВт. Уперше "Енергоатом" задіяв усі 15 блоків. Уперше добове виробництво АЕС перевищило 300 млн кВт-год. Завчасно запланована й оптимізована ремонтна кампанія дала результати.

Д – як доступність

З 1 жовтня 2021 року запрацювала нова модель ПСО (покладання спеціальних обов’язків), яка посилила захист побутових споживачів. Для населення, що споживає менше 250 кВт-год електроенергії на місяць, тариф знизився з 1,68 грн кВт-год до 1,44 грн і залишиться таким ще мінімум пів року.

Війна призвела до падіння платежів за електрику і тепло. Це стало додатковим викликом для енергосистеми. У березні рівень оплати за електроенергію впав на 30%. Тим не менш, платити за комунальні послуги у воєнний час стало знаком підтримки громадянами держави і віри в нашу перемогу.

Україна – ЄС: спільний енергетичний фронт

Які б плани не переслідував путін в Україні, вони провалилися. Більше того, ми синхронізували національну енергосистему з європейською на рік раніше запланованого, що забезпечило їй додаткову надійність.

Скрізь, де було можливо, енергетики забезпечували тепло-, газо- та електропостачання, виїжджаючи на ремонт одразу після припинення боїв і навіть під обстрілами. Часто відновлювали по кілька разів одні й ті самі лінії.

Позбутися енергетичної залежності від росії допоможе експорт української електроенергії до ЄС, який ми зможемо почати завдяки об’єднанню з ENTSO-E.

Завдання номер два – стабільне проходження наступного опалювального сезону. Він буде відрізнятися від попередніх не тільки для України, а й для всієї Європи. Наступний сезон Україна пройде без будь-яких російських енергоносіїв.

Зараз кожен з нас тримає свою ділянку фронту: на землі та в повітрі, в операційних та на волонтерських складах, у дипломатії й енергетиці. Усі разом ми наближаємо перемогу України, перемогу цивілізації над варварством.

 

Читайте також:

16.05.2022
Атомна енергетика може допомогти Європі
Атомна енергетика може допомогти Європі
Оскільки війна російського президента путіна в Україні змушує Європу розривати залежність від російських природного газу та нафти, реноме атомної...
14.05.2022
Інтерв'ю голови ДП НАЕК
Інтерв'ю голови ДП НАЕК "Енергоатом" Петра Котіна
Петро Котін, голова ДП НАЕК “Енергоатом”, в інтерв’ю Vesti.ua розповів про плани щодо будівництва нових електростанцій в центрі та...
13.05.2022
МАГАТЕ  про розробку в Україні ядерної зброї
МАГАТЕ про розробку в Україні ядерної зброї
Під час промови на військовому параді у москві 9 травня президент рф спробував в черговий раз звинуватити Україну у...
06.05.2022
Прапори надії і свободи осявають його долю
Прапори надії і свободи осявають його долю
Маріуполь є символом стійкості і непохитної боротьби із рашистським наваллям. Не лише тому, що там до останнього стоять наші...
останні публікації
16.05.2022
Уранові шахти Кіровоградщини не працюють
Відродження економіки – важлива умова наближення перемоги – вважають в Офісі Президента України. Для досягнення цієї мети розробили план,...
16.05.2022
Посилити роль МАГАТЕ у деокупації ЗАЕС
На цьому наполягають Україна і США — повідомляє прес-служба Міністерства енергетики за підсумками зустрічі міністра Германа Галущенка і тимчасово...
15.05.2022
Відзначено державними нагородами
П’ятьох захисників із Кропивницького, які загинули 12 березня внаслідок авіаудару по військовому аеродрому Канатове, посмертно нагороджено орденом «За мужність»...
15.05.2022
У Верховній Раді проголосували законопроєкт №5371
Верховна Рада у першому читанні проголосувала за законопроєкт №5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання...
13.05.2022
Спільні дії у протидії пожежам
12 травня на спільній нараді Міндовкілля, Держлісагентство, ДСНС та національні природні парки скоординували свої дії у протидії пожежам в...