Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

Енергоатом закінчив рік з мільярдними збитками

04.01.2021

Петро Котін: «Кінцевий споживач не може у нас напряму купити електроенергію»

Виробник половини електроенергії в країні закінчує рік семимільярдним збитком та непогашеним боргом перед ним в 23 млрд гривень.

Ці цифри прийнято списувати на поточну модель ринку. Відповідно до неї «Енергоатом» зобов’язаний продавати половину своєї електроенергії за пільговим тарифом населенню по 1 копійці за кіловат в рамках ПСО. Другу половину — на так званому вільному ринку. З цих двох статей і складається бюджет підприємства.

На період запису інтерв’ю президент НАЕК очікував, що Уряд запровадить нову модель ринку. З 1 січня сподівання «Енергоатому» виправдаються. Однак, лише частково. Замість обіцяних 35 копійок за кВт-год НАЕК отримав підвищення до 15-ти. При такій ціні на головного виробника електроенергії чекає фінансовий дефіцит у понад 4 млрд гривень за три місяці дії «нового» ПСО.

В Кабміні обіцяють, що збільшення тарифу матиме своє продовження, але поточна версія не вирішує проблем «Енергоатому».

Якщо перша стаття доходу в руках Кабміну, то друга — частково НАЕК. Останні півроку держпідприємство продає електроенергію через біржу в переважній більшості трейдерам олігархів Коломойського та Ахметова. В «Енергоатому» є своє пояснення цьому.

В інтерв’ю Oilpoint т.в.о президента «Енергоатому» Петро Котін розповів про підготовку позову до РФ за вкрадене майно в Криму, коли чекати на перше вивезення відпрацьованого палива до Централізованого сховища, які варіанти підвищення тарифу для населення розглядають в Кабміні та що заважає кінцевому споживачу купувати електроенергію напряму у компанії.

Про задачі від Офісу президента, неефективність попередників та невигідний контракт у «спадок» від Недашковського

Хто запропонував вам посаду президента «Енергоатому»?

— Мій попередник Павло Павлишин написав заяву на звільнення. На той момент в.о. міністра енергетики Віталій Шубін подзвонив мені і сказав, що мою кандидатуру розглядають на цю посаду.

Які цілі перед вами ставили в Офісі президента?

— На зустрічі президент поставив мені завдання зробити історію успіху «Енергоатому» — показати, як державне підприємство старого типу перетворюється на сучасну європейську конкурентоспроможну компанію.

Крім того, ми докладно обговорювали мою кандидатуру: попередній досвід, зв’язки, матеріальне становище тощо.

І про які зв’язки ви розповідали?

— Я рівновіддалений від усіх груп впливу. Можливо, через це мене і призначили на цю посаду.

Якщо керівництво змінюється, то це означає, що попереднім були незадоволені. Ви вже знайшли підтвердження того, що попереднє керівництво працювало неефективно?

— Ми бачимо прорахунки попередніх команд: проводимо розслідування, в тому числі щодо проекту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). НАБУ оголосило підозру за статтею розкрадання державних коштів за участю одного з головних фігурантів (керівника відокремленого структурного підрозділу ДП «НАЕК «Енергоатом» Ігоря Орлова Ред.).

Підтвердження неефективності стосується структури компанії: свого часу вона була роздута. Зараз ми змінюємо статут та організаційну структуру «Енергоатому». Ми скоротили штатну чисельність центрального апарату компанії на 30%, а це близько 170 осіб. Водночас намагаємось підсилити команду галузевими спеціалістами.

Чи залишились у «Енергоатому» незавершені контракти зі СхідГЗК («Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Ред.) пов’язані зі справою Миколи Мартиненка?

— Нам залишився контракт зі СхідГЗК, який був підписаний в останній день перебування на посаді пана Недашковського в 2019 році. Контракт передбачає постачання однієї тисячі тонн уранового концентрату щороку на НАЕК «Енергоатом» протягом наступних шести років.

Ми розуміємо, що СхідГЗК ніколи не виробляв і не виробить таку кількість уранового концентрату на рік. Саме завищення обсягу виробництва і схеми розкрадання на цьому у попередні роки нині є предметом кримінальних справ.

Це проблема СхідГЗК?

— Ні, це проблема НАЕК. За контрактом «Енергоатом» повинен внести 100% авансовий платіж за весь обсяг концентрату. За цей рік ми вже проплатити 2,8 млрд гривень. Однак, вони нам недопоставили товар на суму близько 700 млн гривень.

На ринку концентрату достатньо: у нас є контракти з канадською компанією за ціною 80 доларів за тонну. Ми платимо СхідГЗК 120 доларів за тонну авансом і не отримуємо при цьому весь товар.

Крім цього шахтарі СхідГЗК не отримують заробітну плату. Питання: як витрачаються перераховані «Енергоатомом» кошти?

Чи дійшли ви до домовленостей зі СхідГЗК?

— Ми підписали двосторонній лист на прем’єр-міністра, щоб скоротити обсяг постачання до 800 тонн. В контракті ці зміни ще не враховані. Як варіант кардинального вирішення проблем СхідГЗК розглядається питання його приєднання до «Енергоатому».

Яка логіка Недашковського, який підписував цей контракт?

— Таких нелогічних речей було дуже багато під час його перебування на посаді. Я не можу сказати, в чиїх інтересах Недашковський працював. Те, що робота компанії була неефективною — це факт.

Чому Міненерго необ’єктивне та в якому році перші енергоблоки будуть виведені з експлуатації

Наскільки рішення Міненергетики під керівництвом Ольги Буславець щодо обмеження виробництва електроенергії «Енергоатомом» були об’єктивними?

— Якщо скористатися вашою термінологією, то вони були необ’єктивними. Ми, як це не дивно звучить, виступали опонентами Міністерству, під керівництвом якого знаходимось.

На нарадах Міністерство вимагало від «Енергоатому» зупинити роботу енергоблоків і сказати, що нам потрібно їх вивести в ремонт. У нас не було такої потреби.

Ціна питання — два енергоблоки?

— Був період, коли «стояли» три енергоблоки. Ціна питання — 3 тисячі 500 МВт. Ми до кінця протистояли цим рішенням, поки не було пряме доручення Антикризового штабу.

Кому вигідна ця ситуація?

— Ця ситуація була вигідна тепловій генерації. Наскільки нас розвантажили, настільки ж завантажили теплову генерацію.

Чи варто продовжувати експлуатацію старих блоків АЕС в ситуації профіциту виробництва електроенергії?

— Кожні десять років ми проводимо повторний аналіз безпеки атомних блоків. Згідно з цією процедурою блоки або продовжують, або припиняють свою роботу. Зараз немає сенсу закривати енергоблоки, бо вони в робочому стані.

Який блок АЕС знаходиться найдовше в експлуатації?

— Експлуатація першого енергоблоку Рівненської АЕС розпочалась у кінці 70-тих років, нещодавно він отримав дозвіл на наступні десять років експлуатації. При позитивному сценарії є ще 20 років експлуатації цього «найстаршого» енергоблоку.

При наявній кількості енергоблоків чи доцільно добудовувати блоки №3 та 4 Хмельницької АЕС?

Якщо я буду продавати невеликими лотами, то в мене буде ліпше ціна, але продам я мало. Відповідно дуже великий обсяг мені нікуди буде дівати та він вийде на небаланс зі значно більшим дисконтом. Тому, як правило, вигідніше продавати великими лотами.

Проблема тільки в розмірі лотів?

— Це проблема нерівних умов на ринку. Ми могли би продавати електроенергію кінцевому споживачу за узгодженим з ним графіком поставок, однак, кінцевий споживач не зможе у нас купити електроенергію на біржі: ми продаємо її без графіку постачання.

Тому до кінцевого споживача йде трейдер на Прозорро, який купує нашу електроенергію на біржі і продає йому її значно дорожче.

Чому «Енергоатом» не йде шляхом «Нафтогазу» і не шукає шляхів виходу напряму до кінцевого споживача енергії?

— Ми не можемо створити трейдингову компанію без рішення Кабміну.

Чому «Енергоатом» сам не ініціює створення такої компанії?

— Кабмін нам вже створив таку компанію як Гарпок («Гарантований покупець» Ред.), який нам заборгував 8 млрд гривень. Потрібно мати повноваження призначати директора, щоб контролювати трейдингову компанію.

Тобто ви не хочете втрачати операційний контроль над реалізацією власної електроенергії?

— Це одна з причин. Якщо «Енергоатом» корпоратизують, ми зможемо створити таку компанію. Ми працюємо над цим питанням.

На якій стадії зараз знаходиться обговорення щодо корпоратизації «Енергоатому»?

— Президент підписав Указ про запуск корпоратизації до кінця року. Але, закон забороняє передавати в приватну власність ядерні реактори та матеріали. Тут виникає питання: яким чином передавати майно?

Потрібно знайти форму,  при якій компанія корпоратизується, не порушуючи цей закон. На даний момент ведеться робота з консультантами компанії  (Делойт енд Туш ЮСК).

Коли ви розраховуєте розпочати корпоратизацію підприємства?

— У наступному році.

Після корпоратизації «Енергоатом» планує створити трейдингову компанію? 

— Для нас це не є пріоритетом. До того, як запускати власну трейдингову компанію, у нас є ще багато шляхів, як нам покращувати ситуацію.

Що мається на увазі?

— Модель фінансового ПСО повинна була бути введена у наступному році, ймовірно — з другої половини наступного року.

З якими  фінансовими результати «Енергоатом» закінчує 2020 рік?

— За бухгалтерським звітом ми закінчимо рік з 7 млрд гривень збитку. З точки зору фінансової ситуації, ми краще працюємо, ніж у попередньому році. У минулому році «Енергоатом» отримав 4 млрд гривень прибутку через врахування кредитних коштів від ЄБРР та високого ( 24 грн. за дол) курсу гривні.

Зараз ми на папері отримуємо негативний фінансовий результат внаслідок падіння гривні до 28 гривень за долар та врахування як збитку частини простроченої дебіторської заборгованості.

https://oilpoint.com.ua

 

Читайте також:

11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
08.04.2024
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Продовжуємо знайомити читачів з історіями мужніх захисників. Герой нашої сьогоднішньої публікації – жовтоводець Артем Пікущенко, який з перших днів...
04.04.2024
 Тільки разом ми здолаємо ворога!
Тільки разом ми здолаємо ворога!
27 квітня Галина Козакова відзначатиме 40 років своєї праці на Інгульській шахті, структурному підрозділі Східного ГЗК, найбільшої з уранових...
04.04.2024
Майже тридцять років в професії
Майже тридцять років в професії
Сергій Помпенко, апаратник виробництва сірчаної контактної кислоти, – старожил СКЦ. У цеху працює з 1995 року. Прийшов учнем, а...
останні публікації
24.04.2024
Атомпрофспілка лобіює погашення заборгованості
Атомпрофспілка лобіює питання погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах зони відчуження та соціального захисту працівників, які зараз долають...
23.04.2024
Стажування на керівних посадах
У межах сьомого сезону освітнього проєкту «Ядерна школа РАЕС» більш ніж 70 старшокласників з м. Вараш, с. Заболоття, с....
23.04.2024
Ядерне паливо Westinghouse в Болгарії
Агентство ядерного регулювання Болгарії видало атомній електростанції "Козлодуй" дозвіл на поетапний перехід енергоблока №5 на ядерне паливо Robust Westinghouse...
21.04.2024
Творча підтримка
В інформаційному центрі Південноукраїнської АЕС відзначили найбільш активних учасників Всеукраїнського патріотичного онлайн-проєкту Енергоатом Junior Все Буде Україна....
22.04.2024
Нові перемоги
6 квітня завершився Відкритий чемпіонат Рівненської області з футзалу у віковій категорії 35+, матчі якого проходили протягом трьох...