Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2022, 15
   

Маю надію, що ми цей шлях пройдемо

05.01.2022

Профлідер у трудовому колективі Віталій Скуба:

«Маю надію, що ми цей шлях пройдемо»

Віталій Олександрович Скуба, у минулому технічний інспектор праці відділу колдоговірної та правової роботи ЦК Атомпрофспілки, з 3 листопада 2021 року очолює Східну об’єднану організацію профспілки. Наприкінці жовтня на ХХІV звітно-виборній конференції первинної профспілкової організації ДП «СхідГЗК» більшістю голосів його обрано головою ППО держпідприємства. Перші підсумки зазвичай підбивають через 100 днів перебування на посаді. З огляду на складні умови, в яких останні роки працює і комбінат, і профспілкова організація, ми звернулися до Віталія Олександровича раніше — з проханням розповісти про проміжні результати роботи на посаді.

Біографічна довідка. Віталій Олександрович Скуба родом із райцентру Петрове на Кіровоградщині. Там закінчив школу, трудовий шлях розпочав на радіозаводі у Жовтих Водах. Відпрацювавши рік, вступив до Криворізького гірничого технікуму, який закінчив з відзнакою. Був призваний до армії, після звільнення з армійської служби працював на Петровському кар’єрі (Центральний ГЗК — Кривий Ріг), спочатку помічником екскаваторника, згодом — машиністом. У 1985 році влаштувався на шахту «Нова», де пройшов шлях від кріпильника до заступника директора з охорони праці. Заочно закінчив профільний Криворізький інститут. Працював начальником дільниці, водночас очолював профком ТОВ «Восток-Руда». Як досвідченого профспілковця і професіонала запросили на роботу до ЦК Атомпрофспілки України, 17 років — технічний інспектор праці ЦК Атомпрофспілки України. Брав участь у підготовці колективних договорів Східної об’єднаної організації профспілки (розділ «Охорона праці»), у перевірках щодо дотримання належних умов праці на підприємствах у сфері впливу Східної об’єднаної організації профспілки у Жовтих Водах та на Кіровоградщині, інших підприємствах. Разом з колегами готував і проводив навчання для керівників профспілкових організацій, фахівців-інспекторів. Хобі — риболовля, спорт (футбол, волейбол, гірські лижі). Найкращий відпочинок — на землі (садові й городні роботи), а також — подорожі до чарівних українських Карпат. Головна настанова в роботі: життя та здоров’я працівника — найвищі цінності.

— На Східному ГЗК новий генеральний директор і новий голова профкому, як складаються стосунки у профспілки та адміністрації?

— Ми переживали різні часи, різні взаємини з адміністрацією. Так, за попереднього директора, коли ми, як профспілкова організація, приходили до керівництва зі своїми пропозиціями, адміністрація, на жаль, нас не чула. Хоча, як відомо, профспілка має право здійснювати громадський контроль відповідно до законів України «Про охорону праці», «Про колективні договори та угоди» тощо.

Зараз така співпраця потроху рухається. Маємо певні позитивні результати. Але є й розбіжності. Ми намагаємося їх усунути «мирно» — шляхом перемовин. В.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» Сергій Шовгеля буває на наших засіданнях профкому, був присутній на конференції трудового колективу. Цікавиться проблемами профкому, особливо, як ми працюємо з молоддю, ветеранами. Сам хоче більше залучати до керівництва комбінату молодих, омолодити склад інженерно-технічного персоналу.

Є вже певні домовленості з приводу перерахування і погашення заборгованостей: підписано спільну постанову щодо перерахування 1,2 млн гривень на витрати, які ми мали протягом 2020-го і 2021 років на культурно-масову роботу (КМР) та оздоровлення. На жаль, відрахування на КМР можуть бути зменшені до 1,5 відсотка (зараз 3 відсотки). З іншого боку, ці кошти мають бути реальними.

Ми працюємо над змінами та доповненнями до колективного договору ДП «СхідГЗК». Попередній такий документ було прийнято ще на 2018–2019 роки, згодом його було пролонговано — на 2020–2021 роки. Новий колективний договір може бути підготовлений не раніше лютого, а то й у березні 2022 року. Ми маємо обговорити багато пунктів, після чого їх узгодити з адміністрацією і СПО — спільним представницьким органом, куди крім Атомпрофспілки входить незалежна профспілка гірників України (НПГУ). Зокрема — систему преміювання, збільшення заробітної плати, бо з 2018 року на комбінаті вона не підвищувалася. На заваді — надзвичайно скрутне матеріально-технічне становище підприємства. Це напряму впливає на рівень зарплати, соціальні стандарти, результативність роботи профспілок, належне виконання заходів з охорони праці тощо. Сьогодні борг комбінату лише перед ДП НАЕК «Енергоатом» становить понад один млрд гривень. Плюс борги за постачання електроенергії, газу, матеріалів та обладнання.

— Що, на Вашу думку, може допомогти комбінату вирішити ці проблеми?

— Зниження собівартості нашої уранової продукції. Наприкінці грудня комбінат закупить нову імпортну високоефективну техніку. Гадаю, це допоможе більш ефективно працювати. Кошти були виділені з Держбюджету на фінансову підтримку «СхідГЗК» у розмірі 59 млн грн. По-перше, імпортна техніка полегшить роботу працівників. І по-друге, з огляду на те, що вона більш продуктивна, ми зможемо збільшити і кількість видобутку уранової руди. Адже існує пряма залежність між поставкою готової продукції та отриманням за неї коштів. Буде більше грошових надходжень. Зросте видобуток руди на Новокостянтинівській шахті та в цілому по комбінату завдяки введенню в експлуатацію ствола «Головний». Згідно з планом це відбудеться наприкінці січня 2022 року.

У забезпеченні беззбиткової діяльності комбінату важливе значення мають кваліфіковані кадри. А в нас, на жаль, бракує робочих рук, не вистачає інженерно-технічних працівників. Під час кризи з підприємства звільнялися передусім кращі — через низькі заробітки і через те, що зарплата виплачується невчасно. Два роки, на жаль, відсутній соціальний пакет для працівників. Тому у нас в останні роки постійний кадровий голод. Ті, хто залишився, тримаються комбінату, бо специфіка наших мономістечок (Жовті Води, Смоліне, Мала Виска та ін.) така, що працевлаштуватися більше нема де. Єдине, де можна знайти якусь роботу — у Кропивницькому, обласному центрі.

— Ви тривалий час працювали технічним інспектором, які нюанси, можливо неочікувані, відкрилися на новій посаді — керівника профспілкової організації?

— Дуже багато відкрилося нюансів, як ви кажете, неочікуваних. На жаль, є проблеми в апараті нашої Східної об’єднаної організації, які необхідно вирішувати. Це штатний розпис, самі стосунки в колективі, як на мене, не завжди правильні. Можливо, тому, що я, як інспектор, зі строгістю, скрупульозністю, вимогливістю, завжди хочу навести в усьому лад, бо мені здається, коли є порядок та взаємна підтримка, то легше працюється. І в профспілковій організації має бути порядок. Щоб посадові інструкції були відповідні й виконувалися. Щоб штатні працівники чітко знали свої посадові обов’язки, що вони повинні робити і на що мають право. Моя позиція така: кожен насамперед починає з себе, тоді усі пазли почнуть сходитися. Можна буде побачити правильну картину, починаючи з маленької організації на рівні профкому, потім — на рівні об’єднаної, і на великому рівні — Атомпрофспілки. Праця загальна, спільна і колективна — це здорові взаємостосунки між усіма членами колективу.

Я розумію, що не всі проблеми одразу вирішуються. Я не в рожевих окулярах і бачу дійсний стан речей. До того ж я маю звичку говорити на біле — біле, на чорне — чорне, за що не раз отримував по «шапці», у тому числі під час розслідувань і перевірок. Але разом з такими принципами я вважаю себе людиною європейських поглядів — усе хочу зробити демократично, як належить у громадській організації. Сподіваюсь, усе буде добре і для нашої профспілки, і для колективу комбінату в цілому, кожній працюючій тут людині. Все, що корисно для трудового колективу, вийде на добре і для профспілки, і для підприємства. Маю надію, ми цей шлях пройдемо. З іншими думками не погодився би на цю посаду.

— Ви у цій сфері багато років, знаєте виробництво зсередини, розумієте потреби працівників, які плюси додають сили, допомагатимуть й у профспілковій роботі?

— Відчуття єдності, людяність. Вона за будь-яких умов має залишатися. А також відчуття особистої відповідальності. Дехто вважає і каже: «Нам винні». Ні, нам ніхто нічого не винен у нашій скрутній ситуації. Ми повинні самі, разом зі своїм колективом, брати усю відповідальність на себе і прагнути позитивного результату. Не все вирішують тільки гроші… Вважаю також, що кожен працівник, за будь-яких обставин, заслуговує на шанобливе ставлення до себе. Попри все, ми відзначали День ліквідатора. «Чорнобильців» у нас, це дані на минулий рік, — 116 осіб (разом працюючих і непрацюючих). Є домовленість з адміністрацією комбінату про перерахування коштів ліквідаторам, учасникам АТО-ООС, ветеранам комбінату. Ці кошти будуть спрямовані означеним категоріям працівників, коли надійдуть на рахунок СООП. Важлива дата для нашого колективу — День енергетика, це завжди грамоти і нагородження. На Новий рік будуть подарунки для дітей наших працівників. Це все обговорено з адміністрацією, до всього цього наша профспілка готується.

Більшість працівників ДП «СхідГЗК» є членами Атомпрофспілки — 4116 працюючих і 2406 непрацюючих (ветерани, пенсіонери), разом — 6522 особи. «Незалежників» на комбінаті трішки більше — 200 осіб. Чимало з них повертаються до лав Атомпрофспілки, особливо на Новокостянтинівський шахті і жовтоводському проммайданчику. Бо люди довіряють і вірять у силу і міць Атомпрофспілки. Можливо, й пафосно звучить, але лише РАЗОМ МИ — СИЛА!

Газета «Атомник України» №51-52 (1098-1099) від 30 грудня 2021 року

Читайте також:

16.09.2022
Як війна в Україні спровокувала попит на уран
Як війна в Україні спровокувала попит на уран
США повинні виробляти більше власного урану. З таким заголовком вийшла стаття американського видавництва TheNationalInterest. Коротка назва, яка повною мірою...
05.09.2022
Благодійність не має кордонів
Благодійність не має кордонів
У цьому матеріалі хочу висвітлити діяльність однієї з організацій, яка відреагувала на проблеми не тільки самопоселенців, а й працівників...
21.07.2022
Новий закон: гарний для роботодавців
Новий закон: гарний для роботодавців
Президент України підписав Законопроект № 7251 "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин". Експерти помітили,...
21.07.2022
Науковці Академії запропонували нову методику
Науковці Академії запропонували нову методику
В Інституті геохімії навколишнього середовища НАН України розробили та відпрацювали нову методику комплексних геоекологічних досліджень уранових родовищ різних генетичних...
останні публікації
26.09.2022
26 вересня 1977 року пуск енергоблоку №1 ЧАЕС
26 вересня 1977 року — дата енергетичного пуску енергоблоку №1 ЧАЕС. Перший з чотирьох реакторів станції запрацював, поклавши початок...
27.09.2022
Зменшувати залежність від російського атомпрому
Ярослав Демченков зазначив, що найважливішим завданням для України і світу на сьогодні є вирішення питання ядерної безпеки та забезпечення...
26.09.2022
Мінекономіки оприлюднило проєкт Закону «Про працю»
Законопроєкт скасовує дію КЗпП, Законів України «Про відпустки», «Про оплату праці» та ще шести нормативно-правових актів....
26.09.2022
Канада готова допомогти Україні
Канада готова допомогти Україні із відновленням енергетичної інфраструктури. В той час, коли ЗСУ дають відсіч країні-терористу та відвойовують окуповані...
24.09.2022
В Україні ліквідували Фонд соціального страхування
21 вересня Верховна Рада ухвалила законопроект №3663. Ним передбачено зміну системи управління загальнообовʼязковим державним соціальним страхуванням....