Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2022, 15
   

Енергодар упевнений у майбутньому

16.12.2021

Дмитро Орлов:

«Енергодар упевнений у майбутньому.

Завдяки Запорізькій атомній»

Енергодар входить до числа найбільш промислово розвинених міст Запорізької області та у цілому південного регіону України. Це місто ще називають енергетичною столицею нашої країни, адже тут аж два великі енергетичні підприємства: Запорізька АЕС та Запорізька ТЕС. Але передусім від ефективної роботи ЗАЕС, яка є найбільшою атомною електростанцією Європи і на якій працюють 62,3 відсотка населення Енергодара, залежить добробут міста і розвиток місцевої економіки. А рівень зайнятості, середньомісячна заробітна плата, інші показники Енергодара є суттєво вищими від середніх по області.

Запорізька АЕС відіграє важливу роль не лише у місцевій економіці, а й забезпечує у місті високі соціальні стандарти, бо ДП НАЕК «Енергоатом», відокремленим підрозділом якого є ЗАЕС, підприємство соціально орієнтоване. Про це розповів Дмитро Орлов (на конференції «Атомні можливості для розвитку країни»), міський голова Енергодара, в недавньому минулому — заступник голови первинної профспілкової організації ВП «Запорізька атомна електростанція».

В основній дохідній частині міського бюджету Енергодара, зазначає міський голова, частка ЗАЕС становить майже 80 відсотків. За рахунок прибуткового податку (ПДФО) від заробітних плат працівників ЗАЕС, рівень яких у 2,6 разу перевищує середній рівень в області і становить у середньому майже 37 тисяч гривень.

— Успішність підприємства має й інший бік медалі, — зауважує Дмитро Орлов. — З огляду на великі надходження до бюджету від Запорізької «атомки», кошти вкладаються не лише у розвиток міста-супутника АЕС, а й практично ними субсидуються міста з депресивною економікою, які не мають достатніх надходжень. Така інформація не виноситься на загал, але якщо брати наш міський бюджет — це майже мільярд річних, трансферне вилучення коштів з нього лише цього року до міст з профіцитним бюджетом становило 166 млн гривень.

Вклад Запорізької АЕС у соціальні проєкти, підтримку малого та середнього бізнесу

— Майже 25 мільйонів гривень щорічно місто витрачає на підтримку соціально незахищених верств населення, — зазначає Дмитро Орлов. — Це дитячі будинки сімейного типу, оздоровлення дітей та дорослих, які цього потребують, матеріальна допомога на лікування тощо. Пільгові категорії містян ми безкоштовно возимо транспортом, безкоштовно годуємо малят у дитячих садочках, обіди у школярів 1-4 класів — з 50-відсотковою знижкою. Усі ці соціальні програми стали можливі лише за рахунок роботи у місті такого потужного підприємства, як Запорізька атомна електростанція, яка працює стабільно і є соціально орієнтованим підприємством, дає змогу містянам з упевненістю дивитись у майбутнє.

— Що стосується розвитку малого та середнього підприємництва в Енергодарі, — веде далі міський голова, — для ФОПів першої та другої категорії у нас зберігається найнижча ставка єдиного податку, якщо згідно із законодавством — це від 2 до 20 відсотків, у нас — 2 відсотки. Такий низький рівень податку сприяє розвитку малого та середнього бізнесу і робить наше місто привабливим для інвесторів.

Соціально-культурні та оздоровчі заклади міста

Культурні потреби мешканців міста задовольняє міський палац культури «Сучасник», Культурно-діловий центр ВП ЗАЕС, центральна бібліотечна система, до якої входять п’ять бібліотек, музей, дитяча художня школа, дитяча музична школа та художня виставкова зала.

Дозвілля енергодарців забезпечують заклади культури та спорту, підпорядковані ВП ЗАЕС: спортивно-оздоровчий комплекс, водно-спортивна база, на території якої знаходиться Парк Перемоги та плавальний басейн. Улітку діти із задоволенням відвідують позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Юність», розташований на узбережжі Азовського моря у Кирилівці Запорізької області. Крім того, малеча набирається здоров’я у літньому пришкільному таборі відпочинку «Посмішка».

— Культурно-спортивні заходи організовують управління освіти Енергодарської міської ради та первинна профспілкова організація ВП ЗАЕС, — зазначає Дмитро Орлов. — І спортивний оздоровчий комплекс, розташований в Енергодарі, і плавальний басейн не належать місту, вони перебувають на балансі містоутворючого підприємства — Запорізької атомної електростанції. Підтримка ЗАЕС дає можливість оздоровитися працівникам підприємства та членам їхніх сімей і в сучасному оздоровчо-профілактичному закладі ВП ЗАЕС, сприяє розвитку здорового способу життя. За це щира вдячність «Енергоатому» від мешканців міста.

Допомога профспілкової організації ЗАЕС медичним установам

Основні медичні заклади Енергодара — це міський центр первинної медико-санітарної допомоги та спеціалізована медико-санітарна частина. Колектив Запорізької АЕС також не стоїть осторонь проблем, що виникають у роботі медичних установ.

— Для влаштування ПЛР лабораторій та швидкої діагностики проб і матеріалів на COVID-19 профспілковий комітет атомної  електростанції передав лікарні комплект лабораторного обладнання вартістю 2,5 мільйона гривень, — повідомив Дмитро Орлов. — Особлива увага державного підприємства «Енергоатом» зосереджена на забезпеченні хворих на коронавірус, які перебувають на стаціонарному лікуванні, централізованим киснем. З моменту налагодження виробництва медичного кисню на ВП ЗАЕС з’явилася можливість оперативного та швидкого заправлення балонів киснем, а за цим стоять врятовані життя людей.

— У листопаді цього року адміністрація та профспілковий комітет ВП ЗАЕС передали медсанчастині 21 кисневий концентратор. Крім того, спеціалісти атомної електростанції допомагають усувати недоліки місцевого централізованого киснепостачання, налагоджувати систему електрозабезпечення лікарні, готувати приміщення медичного закладу до роботи в осінньо-зимовий період тощо. І ця допомога надзвичайно важлива. До речі, ми цього року використали можливість більш раннього підключення тепла до медзакладу з огляду на поширення коронавірусу.

Інфраструктурні проєкти Енергодара: плани на майбутнє

У рамках підписаного Меморандуму про співпрацю між Енергодарською міською радою та Запорізькою АЕС щодо розвитку міста та поліпшення життя його мешканців на території Енергодара планується реалізувати важливі інфраструктурні проєкти.

— Перший з них — це реконструкція міського стадіону, — каже Дмитро Орлов. — Новий стадіон відповідатиме усім необхідним умовам для проведення обласних та всеукраїнських змагань з різних видів спорту та навчально-тренувальних зборів національних збірних команд. А місто отримає можливість популяризувати здоровий спосіб життя. Другий проєкт — будівництво молодіжно-спортивного комплексу з льодовим покриттям. Його реалізація дозволить проводити не тільки спортивні змагання. Третій проєкт — будівництво автомобільно-залізничного мосту через Каховське водосховище — перехід Енергодар–Марганець. Його реалізація може створити додаткову стратегічну перевагу для України та відкрити нові можливості для розвитку регіону. Наявність мосту і траси національного значення дадуть поштовх економічному зростанню міста, яке набуде статусу транзитного, покращить зв’язки Енергодара з обласним центром і столицею. А також забезпечить альтернативні шляхи евакуації мешканців міста у північному напрямку у разі надзвичайних ситуацій.

Меморандум заради взаємовигідного партнерства

Цього року, 20 липня, у Києві було підписано важливий документ — Меморандум про співпрацю між Національною атомною енергогенеруючою компанією «Енергоатом» та усіма містами-супутниками АЕС. Підписантами були міські голови (Вараша — Олександр Мензул, Енергодара — Дмитро Орлов, Нетішина — Олександр Супрунюк, Южноукраїнська — Валерій Онуфрієнко) та керівники атомних електростанцій (РАЕС — Павло Павлишин, ЗАЕС — Дмитро Вербицький, ХАЕС — Андрій Козюра, ЮУАЕС — Ігор Полович).

Дмитро Орлов підкреслив вагоме значення документа.

— Меморандум про співпрацю покликаний скоординувати роботу, спрямовану на соціально-економічний розвиток міст-супутників АЕС і підприємств атомної енергетики. У рамках меморандуму буде створено Координаційну раду за участю представників «Енергоатома», АЕС та органів місцевого самоврядування, яка опікуватиметься вирішенням питань щодо ефективної співпраці з органами державної влади для захисту інтересів міст-супутників та атомних станцій в реалізації усебічних програм розвитку міст-супутників, спрямованих на поліпшення якості життя містян.

Довідково. Місто Енергодар розташоване на лівому березі Каховського водосховища за 120 км від обласного центру Запоріжжя. Площа Енергодара — 63,5 кв. км. Місто засноване 12 червня 1970 року зі стартом будівництва Запорізької ДРЕС. Через два роки воно отримало назву Енергодар. У 1981 році розпочалося будівництво Запорізької АЕС, яка сьогодні є найбільшою атомною електростанцією в Європі. На початок 2021 року кількість постійного населення — 52915 осіб.

Лілія Соколова

Газета «Атомник України» №49 (1096)

 

Читайте також:

16.09.2022
Як війна в Україні спровокувала попит на уран
Як війна в Україні спровокувала попит на уран
США повинні виробляти більше власного урану. З таким заголовком вийшла стаття американського видавництва TheNationalInterest. Коротка назва, яка повною мірою...
05.09.2022
Благодійність не має кордонів
Благодійність не має кордонів
У цьому матеріалі хочу висвітлити діяльність однієї з організацій, яка відреагувала на проблеми не тільки самопоселенців, а й працівників...
21.07.2022
Новий закон: гарний для роботодавців
Новий закон: гарний для роботодавців
Президент України підписав Законопроект № 7251 "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин". Експерти помітили,...
21.07.2022
Науковці Академії запропонували нову методику
Науковці Академії запропонували нову методику
В Інституті геохімії навколишнього середовища НАН України розробили та відпрацювали нову методику комплексних геоекологічних досліджень уранових родовищ різних генетичних...
останні публікації
26.09.2022
Мінекономіки оприлюднило проєкт Закону «Про працю»
Законопроєкт скасовує дію КЗпП, Законів України «Про відпустки», «Про оплату праці» та ще шести нормативно-правових актів....
26.09.2022
Канада готова допомогти Україні
Канада готова допомогти Україні із відновленням енергетичної інфраструктури. В той час, коли ЗСУ дають відсіч країні-терористу та відвойовують окуповані...
24.09.2022
В Україні ліквідували Фонд соціального страхування
21 вересня Верховна Рада ухвалила законопроект №3663. Ним передбачено зміну системи управління загальнообовʼязковим державним соціальним страхуванням....
25.09.2022
ЄС: «Російські атаки - ризик ядерної аварії»
21 вересня Європейський Союз висловив глибоку стурбованість стосовно загроз безпеці цивільних ядерних об’єктів в Україні. До заяви приєдналися Великобританія,...
23.09.2022
Міністри енергетики про санкції проти "Росатому"
Міністр енергетики України Герман Галущенко провів двосторонню зустріч з міністром енергетики США Дженніфер Гренхолм: обговорили, зокрема, ситуацію на ЗАЕС...