Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2023, 25
   

Питання-Відповідь


Поставити питання

Яким є порядок надання щорічних відпусток працівникові, що навчається у заочній аспірантурі?

Право працівника на відпочинок закріплено ст. 45 Конституції України. Відпустки є одним із видів часу відпочинку, що передбачено трудовим законодавством. Порядок надання відпусток регулюється Законом України «Про відпустки» та Кодексом законів про працю України, постановами КМУ.

Кожен працівник має право на щорічну відпустку, яка надається у відповідності до графіку, затвердженого роботодавцем за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації, графік повинен бути складений і доведений до відома працівників не пізніше 5 січня поточного року («Типові правила внутрішнього трудового розпорядку»).

На роботодавця (ч.5 ст 79 КЗпП) покладено обов’язок письмового повідомлення працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Перенесення щорічної відпустки за ініціативою власника на інший період після затвердження графіка відпусток може бути здійснено лише за письмовою згодою працівника та погодженням з профспілковим комітетом і виключно у випадках, указаних у ч.2 ст. 80 КЗпП. У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником. Якщо такої згоди не досягнуто, перенесення відпустки не може бути здійснене.

Однак, як виключення, слід врахувати, що працівникам, які навчаються у навчальних закладах без відриву від виробництва, щорічні відпустки за їх бажанням приєднуються до часу проведення настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів, часу підготовки й захисту дипломного проекту та інших робіт, передбачених навчальною програмою (ст. 212 КЗпП). Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 11 Закону «Про відпустки» та п. 4 ч. 2 ст. 80 КЗпП, у разі збігу часу щорічної відпустки з навчальною, щорічна відпустка підлягає продовженню або перенесенню. Тобто, певні зміни графіку власник, у цьому разі, зобов’язаний буде провести.

Контролює дотримання графіка роботодавець, оскільки надання щорічної відпустки є його обов’язком. Щорічна відпустка може бути поділена на частини у порядку передбаченому ч.6 ст. 79 КЗпП. Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років поспіль (ч. 4 ст. 80 КЗпП).

Тривалість відпусток визначається Законом України «Про відпустки», а також іншими законами та нормативно-правовими актами України і незалежно від режимів та графіків роботи розраховується у календарних днях.

КЗпП передбачено, що щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

останні публікації
28.11.2023
Припинити втручання в діяльність профспілки
Скандальна ситуація навколо тиску на Атомпрофспілку з боку керівництва ДП НАЕК «Енергоатом» привернула увагу міжнародних організацій ще минулого місяця....
30.11.2023
Збільшено спроможності для імпорту е/е з ЄС
Збільшення з 1️ грудня пропускних спроможностей для імпорту електроенергії з європейських країн з 1,2 ГВт до 1,7 ГВт...
30.11.2023
Енергодарці допомагають воїнам
Днями представники Енергодарської громади передали одному з батальйонів 55-ї бригади Збройних сил України потрібні бійцям медикаменти, засоби гігієни,...
29.11.2023
Рада ухвалила як закон ініціативу Третьякової
Верховна Рада ухвалила в цілому як закон законопроект 8313 щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань....
28.11.2023
Спеціалісти РАЕС провели профорієнтацію
У межах тісної співпраці Рівненської АЕС із технічними закладами вищої освіти України відбулась профорієнтаційна зустріч зі студентами Луцького національного...